Özel Okul Fiyatlarında Hesaplama ‘Resmi’leşti

Enflasyonla birlikte özel okul fiyatlarında zamlar da fahiş seviyelere vardı. Özellikle yeni eğitim dönemi için mevcut öğrencilerin ücretlerinde yapılan zamlar enflasyonu kat be kat aşmıştı. Zamlar için hesaplamalar değişmiş, Bakan tarafından açıklama yapılmıştı. Resmi Gazete’de yeniden bir hesaplama yayımlandı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan hesaplama oranı dikkate alınmazken, yılbaşı döneminde mevcut öğrenciler için erken kayıt dönemi olması ücretlerin çok konuşulduğu bir dönem olmuştu.

Özel okulların temsilcileriyle görüşen dönemin Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, artışın enflasyon oranında yapılacağını söylemişti. Özel okul fiyatlarındaki hesaplama yeniden Resmi Gazete’de yayımlandı.

Hesaplamaya uymadan yaklaşık ÜFE oranında (o dönem ÜFE yüzde 100’ün üzerindeydi) zam yapan özel okullara karşın, geçen dönem Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, temsilcilerle görüşerek zamların TÜFE oranında yapılacağını açıklamıştı.

Ancak açıklama öncesinde, birçok okul bu süreçte zamlarını yapmış kayıtlarını almıştı. Haliyle zamlar üç haneyi bulmuştu.

Resmi Gazete’de özel okul fiyatları hesaplaması yeniden yayımlandı. Geçmiş dönemdeki hesaplamaya benzer şekilde, ÜFE+TÜFE’nin ortalamasına 5 puan eklenerek bulunan oranda mevcut zam yapılabilecek.

Resmi Gazete’de hesaplamaya yönelik ibre şu şekilde: 

Ancak okulların ara sınıflarının eğitim ücreti belirlenirken bir önceki eğitim öğretim yılında ilan edilen ücret, okulda devam eden öğrencilerin eğitim ücreti belirlenirken ise öğrenci kayıt sözleşmesinde belirlenen ücret dikkate alınır ve bu ücretlere [(bir önceki yılın ortalama Yurt içi ÜFE+bir önceki yılın ortalama TÜFE)/2]+5 oranından fazla artış yapılamaz.

Örnek hesaplamaya göre 100 bin lira olan okuldaki öğrenci bir üst sınıfa geçerken, bu ay itibarıyla yapılacak kayıt için Yİ-ÜFE % 78,51 + TÜFE %57,45 (12 aylık ortalamalar) ortalaması yüzde 67,98 olurken, ekli 5 puanla yüzde 72,98 üzerinden zam görerek, 172 bin 980 TL olarak yeni yıl ücreti talep edilebilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx