LÖSEV, Ergene Havzası’ndaki Kirliliğe Dikkat Çekti

LÖSEMİLİ Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı (LÖSEV), Ergene Havzası’ndaki kirliliği ve kanser hastalığına dikkat çekmek için kirli akan Çorlu Deresi’nde ‘Sen de kansere dur de’ etkinliği düzenledi.

LÖSEV, Trakya’da kirliliğiyle gündemde olan Ergene Nehri’nin kollarından olan Tekirdağ’ın Ergene ilçesinde bulunan Çorlu Deresi kıyısında Ergene Havzası’ndaki kirlilik ve kanser hastalığına dikkat çekmek için ‘Sen de kansere dur de’ etkinliği düzenledi. Kanser hastalığını yenenlerin de aralarında bulunduğu ve maske kullanan 500 LÖSEV gönüllüsünün katıldığı eylemde, ‘Kanser olmak istemiyoruz’, ‘Nehirler ölmesin’, ‘Sen de kansere dur de’ yazılı dövizler taşındı. LÖSEV Sosyal Hizmetler Genel Koordinatörü Jülide Arifoğlu, okuduğu basın açıklamasında şunları söyledi

‘BURADA BİR NEHİR AKMIYOR’

LÖSEV Genel Koordinatörü Hülya Ünver ise kanserle 25 yıldır mücadele ettiklerini belirterek, Kanserli çocuklarımız ve kanser hastalarımız için her türlü desteği sağlıyoruz. Ancak kökünü kurutmadığımız sürece her geçen yıl artan kanser hastalığının ötesine geçemiyoruz. Hastaları iyileştirmeyle yönelik çabalarımız sürdüreceğiz ama bir yandan da kanserojenleri durdurmak zorundayız. Aksi takdirde tüm memleketçe hepimiz kanser olacağız. Bunun farkına varılması lazım. Burada bir nehir akmıyor, zehir akıyor ve bu zehir; kanserojen. Bu defalarca dile getirilmiş, çeşitli mecralarda konuşulmuş, bütün bürokrasi, iş adamları herkes söz vermiş ama hiç kimse bir şey yapmamış. Bu zehir halen akmaya devam ediyor ve bütün Trakya topraklarını zehirliyor. Yediğimiz, içtiğimiz her şeyin içerisinde artık kanserojenler var. Dolayısıyla bugün buradayız. Ergene temizlenen kadar, kanserojenden arındırılana kadar filtreler de çalıştırılana kadar buradayız diye konuştu.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx