İran Dışişleri Bakanı Türkiye’de: Gazze’de saldırılar sürerse sonuçları ağır olacaktır

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile Ankara’da bir araya geldi. İki bakan, görüşmenin ardından ortak basın toplantısında konuştu.

FİDAN: TÜRK VATANDAŞLARI İÇİN MÜZAKERELER SÜRÜYOR

Konuşmasında 26 gündür devam eden İsrail-Filistin çatışmalarına değinen Fidan, Gazze’deki trajedinin en büyük gündem maddeleri olduğunu belirtti. Bu kıyım ve yıkım karşısında sessiz kalmanın mümkün olmadığını belirten Fidan, “Masum sivillere yapılan saldırıları hiçbir şekilde tasvip etmediğimizi her platformda dile getirdik” dedi. Fidan, “İsrail, şiddet yoluyla güvenlik tesis edilemeyeceğini anlamalı” ifadelerini kullandı.

“Ukrayna için ayrı Filistin için ayrı standart olamaz, adil bir dünya istiyorsak her zaman ilkeli ve tutarlı davranmak zorundayız” diyen Fidan, “Bölge ülkelerini etkisi altına alacak bir savaşa dönüşmesini istemiyoruz. Aktörleri kalıcı barışı teşvik etmeye çağırıyoruz” dedi. Fidan, Avrupa Birliği’nin yaklaşımına ilişkin olarak, “AB topluca aldığı pozisyon gereği maalesef (Gazze’de) ateşkes ifadesini duymak istemiyor” diye konuştu.

Refah Sınır Kapısı’nın yaklaşık 500 yabancı pasaport sahibi ile ağır yaralılar için açılmasına ilişkin soruyu da yanıtlayan Dışişleri Bakanı Fidan, “500 civarında yabancı ülke vatandaşının Gazze’den çıkışı için mutabakata varıldı. Aralarında Türk vatandaşları olması için de şu anda müzakerelerimiz devam ediyor” ifadelerini kullandı.

‘ÇÖZÜMÜ BAŞKALARINA HAVALE ETMEMELİYİZ’

AA’nın aktardığına göre, Fidan, Gazze’de bir an önce ateşkesin sağlanması, ardından kalıcı barışa giden yolun açılması gerektiğini belirterek, “Gazze’deki insanlık dramının bölge ülkelerini de etkisi altına alacak bir savaşa dönüşmesini istemiyoruz. Bu nedenle bölge içi ve bölge dışı tüm aktörleri, kalıcı ve adil barışı teşvik etmeye çağırıyoruz” dedi.

Fidan, sözlerine şöyle devam etti: “Bazı ülkelerin Gazze’deki kıyıma aleni destek vermesi, şiddeti teşvik etmesi kabul edilemez. Gazze’deki insanlık dramının bölge ülkelerini de etkisi altına alacak bir savaşa dönüşmesini istemiyoruz. Bu nedenle bölge içi ve bölge dışı tüm aktörleri, kalıcı ve adil barışı teşvik etmeye çağırıyoruz. Bu bölgenin aktörleri olarak bölge sorunlarımızın çözümünü başkalarına havale etmemeliyiz.”

‘GÖNÜL İSTERDİ Kİ BUNU AB İLE DE YAPABİLELİM’

Bakan Fidan, halihazırda Gazze’de devam eden insanlık dramının ve felaketin bir an önce ateşkes yoluyla ve insani yardımlara müsaade edilmesinin sağlanmasıyla bir son bulması için çalıştıklarını belirtti. Bunu uluslararası toplumun diğer üyeleri ve organlarıyla beraber yaptıklarını kaydeden Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, “Özellikle İslam İşbirliği Teşkilatı, Arap Ligi, Afrika Birliği, Birleşmiş Milletler kümesinde olan bütün ülkelerle yoğun bir diplomasi trafiğimiz var” ifadelerini kullandı.

Fidan, bunlarla ateşkesin sağlanması ve insani yardımların içeriye götürülmesi için neler yapılabileceği konusunda çalışmaya devam ettiklerini belirterek, “Gönül isterdi ki bunu Avrupa Birliği (AB) ile de aynı şekilde yapabilseydik. Ama AB topluca aldığı pozisyon gereği maalesef (Gazze’de) ateşkes ifadesini duymak istemiyor. İnsani yardımlarla ilgili herhangi bir zorlayıcı ve baskı uygulayıcı bir zemini de kabul etmiyor” dedi.

ABDULLAHİYAN: DESTEKLEYENLER BEDELİNİ AĞIR ÖDEYECEK

Sözlerine Cumhuriyet’in 100’üncü kuruluş yıldönümünü kutlayarak başlayan Abdullahiyan da görüşmelerinin ana gündem maddesinin Gazze olduğuna dikkat çekti. Gazze’deki halkın İsrail tarafından yasaklı silahlarla öldürüldüğünü ve yaralandığını belirten İranlı Bakan savaşın yayılmaması için bölge çapında görüşmelerin sürdüğünü bildirdi. Dün Doha’da Katarlı yetkililer ve Hamas yetkilileri ile görüşmelerini aktaran Abdullahiyan, “Savaş bir an önce durdurulmazsa bölgenin koşulları bütün tarafların kontrolünden çıkacaktır” diyerek bunun sorumluluğunun ‘ABD, İsrail ve savaş suçlarını destekleyenlerde’ olacağını belirtti.

İran Dışişleri Bakanı, “Gazze’de kadınlara ve çocuklara karşı saldırılar devam ederse, sonuçları çok ağır olacaktır, destekleyenler bunun bedelini ağır ödeyeceklerdir” diye konuştu.

Abdullahiyan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetiyle İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin Türkiye ziyaretinin de yakın zamanda gerçekleşeceğini söyledi.

ABDULLAHİYAN DÜN KATAR’DAYDI

İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan, 31 Ekim Salı günü Katar’a yaptığı ziyaretin ardından bu sabah Ankara’ya gelmişti. İran devlet haber ajansı IRNA, İranlı bakanın ziyaretine ilişkin olarak, “İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan bugün Türk yetkililerle Filistin’deki gelişmeleri ve Siyonistlerin Gazze’deki savaş suçlarını ve soykırımına son verme yollarını görüşecek” bilgisini paylaşmıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx