Dünya basını Fidan ve Blinken görüşmesinde o noktaya dikkat çekti

Ukrayna İyileştirme Konferansı kapsamında İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, ABD Dışişleri Bakanı Blinken ile bir araya geldi.

Fidan-Blinken görüşmesinde 5 önemli konunun ele alındığından bahsedilirken dış basında dolaşan haberlerde Fidan’ın ‘çetin’ olduğu vurgulandı.

ORTAK KONULAR MASAYA YATIRILDI

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Fidan ve Blinken’ın görüşmesinde, Ukrayna’daki durum, Türkiye’nin girişimiyle hayata geçirilen İstanbul Tahıl Anlaşması, NATO genişlemesi, Güney Kafkasya’daki gelişmeler bağlamında Azerbaycan-Ermenistan normalleşmesi ve ikili ilişkiler ele alındı.

Uluslararası mecralar özellikle Fidan’ın ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile yaptığı görüşmeye odaklandı.

Yunan gazetesi Capital söz konusu görüşmenin detaylarına yer vererek gündemde Türkiye’ye F-16 satışının ve İsveç’in NATO’ya girmesinin olduğundan bahsetti. Fidan’ın görüşmede “Her konuda anlaşmasak da iş birliğine açığız” dediğine dikkat çekilirken, Türkiye’nin dışişleri bakanını ‘çetin’ olarak tanımlandı.

İ24 News da Bliken’ın Fidan’ı İsveç’in NATO’ya girmesini desteklemeye çağırdığından bahsetti. Bunun yanı sıra Blinken’ın Türkiye’nin tahıl girişimi destekleri için teşekkür edildiğine de dikkat çekildi.

İngiliz haber ajansı Reuters da söz konusu görüşmeyi mercek altına alan isimler arasındaydı. Gazete, Blinken’ın Fidan’a yaptığı NATO davetini yineledi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir