Coinbase İspanya Merkez Bankasına kayıt oldu

Kripto borsası Coinbase (COIN), borsa ve custody hizmetleri sağlamak amacıyla İspanya Merkez Bankasına kaydolduğunu açıkladı. İspanya Merkez Bankasına kaydolmak, kripto hizmetleri sunmaya yönelik gerekli bir adım ve kayıtlı firmalar, ülkenin kara para aklama karşıtı standartlarına uymak zorunda. Ülkenin henüz kripto firmalarına yönelik bir lisans rejimi olmasa da İspanya, 2024’te Avrupa Birliği kapsamında yürürlüğe girecek MiCA düzenlemesiyle kararını vermiş olacak.

İflas eden kripto borsası FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried’ın avukatları, davayı denetleyen hakime yazdıkları mektupta zanlının dava sırasında hapishaneden çıkması talebinde bulundu. Talep dosyaları Ağustos’tan bu yana artmaya devam ediyor. 12 Eylül’de bulunulan benzer talep, mahkeme tarafından reddedilmişti. Daha sonra avukatlar reddin temyizini istedi ancak bu talep de 21 Eylül’de reddedildi.

Yatırım bankacılığı devi JPMorgan’ın CEO’su Jamie Dimon’a göre küresel ekonomi, ABD’de faizlerin yüzde 7’ye kadar yükseldiği senaryoyla yüzleşmeye hazır olmayabilir. Merkez Bankası, Mart 2022’den bu yana enflasyonu yumuşatmak için gösterge borçlanma maliyetini 525 baz puan artırarak yüzde 5,25 ila 5,5 aralığına yükseltti. Sıkılaştırma döngüsü adı verilen bu süreç, geçen yıl kripto piyasasının çöküşüne yol açtı denebilir.

Dimon’a göre Fed’in, enflasyonu kalıcı olarak bastırabilmesi için oranları yükseltmeye devam etmesi gerekebilir. Bu da küresel ekonomiye daha fazla zarar verebilir.

Bu makale ilk olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx