“Yunanlar dövdü, Türkler kurtardı”

İtalya’nın önde gelen gazetelerinden Il Messaggero, Ege Denizi’ndeki göçmen meselesini haberleştirdi. Yunanistan tarafından itilen düzensiz göçmenlerin yaşadıklarına geniş şekilde yer verdi. Samir isimli bir göçmenin, “Yunanlar bizi dövüyordu, Türkiye sayesinde kurtulduk” demeci başlık olarak kullanıldı. Haberde Atina’nın Türk sularına ittiği göçmenleri kurtarmak için Ankara’nın her gün müdahalede bulunduğu belirtildi.

İtalyan gazetesine yaşadıklarını anlatan Samir isimli göçmen, kaçış için insan tüccarlarına 400 dolar ödediğini söyledi. “Yunanlar cep telefonlarımızı ve suyumuzu aldı. Sonra motor bottan ayırdılar, motoru fırlatıp attılar ve bizi kıyıya itip sürüklenmeye bıraktılar. Yunanlar bizi dövüyordu, Türkiye sayesinde kurtulduk” dedi.

Haberde Türkiye’nin turistik noktalarından uzakta, “Gerçek bir deniz savaşı haline gelen” sahnelerin yaşandığı ifade edildi. “Dramatik senaryo her zaman aynı. Göçmenler Yunanistan’a ulaşmaya çalışırlar ancak Atina’nın sahil güvenliği, Samir ve onun gibi birçok kişinin giderek daha sık anlattığı yöntemleri kullanarak onları reddediyor” yorumu yapıldı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.