Yunanistan’ın Mustafa Cambaz hazımsızlığı: Çeşmeyi bile kabullenemiyorlar

FETÖ’cülere kucak açan Yunanistan, artık de darbecilerin 15 Temmuz’da şehit ettiği Yeni Şafak Foto Muhabiri Mustafa Cambaz ismine Gümülcine Kozlukebir’de inşa edilen çeşmeden rahatsız oldu. Birtakım Yunan milletvekilleri çeşmenin kaldırılması için Yunanistan İçişleri Bakanlı-ğı’na dilekçe verirken Gümülcine Savcılığı’nın da soruşturma başlattığı öğrenildi. Kozlukebir Belediye Lideri Rıdvan Ahmet dahil bölgedeki Türk Müslüman Cemaati’nden pek çok isim söz vermeye çağrıldı. Yeni Şafak’ın hususa ait sorularını yanıtlayan Rıdvan Ahmet, “Bu yaşadığımız birinci sorun değil daha evvel de emsal sıkıntılar yaşadık. Her olayda çok milliyetçilerin baskısına uğruyoruz” dedi.

Mustafa Cambaz

CAMBAZ ÇEŞMESİNE SORUŞTURMA

Rıdvan Ahmet’in açıklamaları özetle şöyle: 15 Temmuz şehidi Mustafa Cambaz ismine yapılan çeşmeden lokal basından haberdar olan kimi çok milliyetçi milletvekilleri bu durumu Yunanistan Meclisi’ne taşıdılar. İçişleri Bakanlığı’na verilmek üzere soru önergesi hazırladılar. Bu kapsamda da soruşturma açıldı.

TÜRKÇE RAHATSIZLIĞI

Tabii onları rahatsız eden Türkçe yazıların olması. Çeşmenin bir yüzüne Yunus Emre’nin şiirinin Türkçe, öbür tarafına da Yunanca çevirisini yazdık. Çeşmenin karşısına da ‘Bursa Osmangazi Belediyesi ile Kozlukebir Belediyesi’nin ortak hayratıdır, Mustafa Cambaz ismine yapılmıştır’ yazılı bir levha var. O da hem Türkçe hem Yunanca. Lakin buradaki aşırılık yanlıları rahatsız oldu.

Rıdvan Ahmet

KARAKOLA SÖZE ÇAĞIRDILAR

Savcılık da bu noktada harekete geçti. Bizi karakola tabir vermeye çağırdılar. Polisler söz alırken, neden bu çeşme yapıldı, neden Mustafa Cambaz ismine yapıldı üzere sorular bize yönelttiler. Olağan bunlar bizi sindirmek için şu kademede görünürde bir olay yok lakin bir sonraki evrede öbür bir şey yapmayalım, öteki bir faaliyette bulunmayalım istiyorlar. Biz sizin ensenizdeyiz, yanlış hareket yapmayın bildirisi veriyorlar.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.