Yerli araba kesimleriyle Türkiye iktisadına katkı sağlıyor

Bursalı teşebbüsçü Ömer Hakan Filiz, arabalara olan ilgisini ve modifiye tutkusunu mesleğe dönüştürdü. Filiz, ithal edilen araba kesimlerinin yerli üretimini yapabilmek için 2015 yılında bir üretim tesisi kurdu. Tesiste, araç tamponu, rüzgarlık ve elektronik modüller üzere maliyeti yüksek 150 çeşit eserin yerli üretimini gerçekleştiren Filiz, 26 şahsa de istihdam sağlıyor.

Bursalı teşebbüsçü ve grubu, ürettikleri yerli kesimlerle hem Bursa hem de Türkiye iktisadına katkı sağlıyor. Filiz’in hayata geçirdiği yerli üretim projesiyle her yıl yaklaşık 600 bin dolar Türkiye’ye kalıyor. Ayrıyeten Ömer Hakan Filiz, başta Yunanistan ve Bulgaristan olmak üzere onlarca ülkeye yerli üretimlerinin ihracatını da gerçekleştiriyor. Eserlerden, her sene yaklaşık 100 bin dolar civarında ihracat geliri sağlıyor.

Yerli üretim sayesinde, eserlerin maliyeti yüzde 40 oranında düşebiliyor. Üretimde düşen maliyetler, kesimlerin fiyatlarına da yansıyor. Araç modüllerini daha uygun fiyata almak isteyenler, yerli üretim eserleri tercih ediyor. Filiz’in hayata geçirdiği yerli eserler, yurt içi ve yurt dışından da ağır ilgi görüyor. Türkiye’nin birçok noktasından ve yurtdışından her yıl yüzlerce insanı konuk ettiklerini vurgulayan Filiz, “2021 yılında hem yurt içinden hem de yurt dışından olmak üzere 30 bin araca uygulama gerçekleştirdik. 100 bine yakın konuğumuzu ağırladık. 2022 yılında gayemiz 75 bin araca uygulama yaparak 250 bin konuğumuzu burada ağırlamak” dedi.

Yaptıkları modifiye süreçlerine ait de bilgi veren Filiz, yapılan süreçlerde aracın orjinalliğinin bozulmadığına dikkat çekerek, araçlara müşterinin isteği doğrultusunda ferdî dizaynların uygulandığını söyledi. Ayrıyeten Filiz, aracına modifiye yaptırmak isteyenlere de ihtarda bulunarak, “Modifiye süreçleri kesinlikle emniyetli bir yerde gerçek formda yapılmalı. Biz, halk ortasında modifiye araçlara karşı oluşan algıyı kırmak istiyoruz. Tuning süreçleri yanlışsız uygulandığı takdirde sürüş tecrübesine direkt tesir ederek sürüş keyfini artırır” sözlerini kullandı.

KAYNAK: İHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.