Villeroy: Karar almadan önce zamanı gerektiği kadar kullanacağız

Avrupa Merkez Bankası üyesi ve Fransa Merkez Bankası Başkanı Francois Villeroy de Galhau, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasının tetiklediği negatif gelişmelere rağmen Avrupa ekonomisinin hala büyümekte olduğunu söyledi.

“Avrupa’da büyüme pozitif, resesyon yok” ifadelerini kullanan Villeroy, ancak yaşanmakta olan savaşın Avrupa ekonomisine etkilerinin görülmekte olduğunu da vurguladı Avrupa’da daha fazla enflasyon ve daha fazla ekonomik belirsizlik ile karşı karşıya olduklarını ifade eden Villeroy, ancak Avrupa’da enflasyonun yüzde 2 civarına geri gelmesi gerektiğini belirtti.

Enflasyona yanıt olarak faizlerin rolü

“Enflasyonist baskılara yanıt olarak, biz ayağımızı frene basmadan gaz pedalından kaldırıyoruz” ifadelerine kullanan Villeroy, dünyanın başka yerlerindeki merkez bankalarının enflasyona çok daha sert şekilde yanıt vermekte olduklarına da işaret etti.

Enflasyona yanıt olarak otomatik şekilde faizleri yükseltme gibi bir işlevleri olmadığını anlatan Villeroy, ECB’nin faiz oranlarında olabilir bir artırım konusunda herhangi bir karar almadan önce zamanı gerektiği kadar kullanacağını da vurguladı.

İşte Putin’in önündeki 5 senaryo

 

İngiltere’nin ticaret açığı beklentilerin üzerinde

 

ECB kritik faiz kararını açıkladı

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.