Uzay istasyonunda duman paniği

Astronotlar fark etti, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda duman alarmı verildi. Astronotların, yanık kokusu ve duman ihbarı yapması sonrası Uluslararası Uzay İstasyonu’nun alarm sistemi çalıştı. Rus medyasının aktardığına göre, olay Rusya yapımı Zvezda modülünde yaşandı. Bu modülde astronotların yaşam alanları bulunuyor.

Rus Uzay Ajansı Roscosmos, olayın istasyonun pillerinin şarj edilmesi sırasında yaşandığını duyurdu. Tüm sistemlerin normale döndüğünü duyuran ajans, ekibin de günlük işleyişe devam ettiğini açıkladı. Plastik yanığı kokusunun Rus modülünden Amerikan yapımı bölüme geçtiği belirtiliyor.

Eskidiği yorumu yapılan Uluslararası Uzay İstasyonu, son yıllarda bir dizi teknik aksaklıkla da gündeme geldi. Ruslar istasyonun 2030 yılı sonrasında işlerliğini yitirebileceğini değerlendiriyor. Moskova, 2030 yılına dek kendi uzay istasyonunu kurabileceğini duyurdu ancak bu açıklama resmiyet kazanmış değil.

Uluslararası Uzay İstasyonu 1988 yılında Rusya, Kanada, ABD, Japonya ve bazı Avrupa ülkelerinin ortak girişimi ile inşa edilmiş, ilk etapta 15 yıllık bir ömür biçilerek tasarlanmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.