Ukrayna’da Savunma Bakanı ve üst seviye yetkililere suikast teşebbüsü önlendi

Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU), Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov ve Ukrayna ordusunda vazifeli üst seviye yetkililere suikast planlayan Rus suikast takımının yakalandığını açıkladı.

Ukrayna’da Rus suikast timi yakalandı. Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) tarafından yapılan açıklamada, Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov ve Ukrayna ordusunda vazifeli üst seviye yetkililere suikast planlayan Rus suikast grubunun yakalandığı aktarıldı.

Rusya Silahlı Kuvvetlerine bağlı askeri istihbarat teşkilatı GRU’ya bağlı Rus suikast takımının Ukrayna’da üst seviye askeri ve politik isimlere karşı suikast düzenlenmek istendiği aktarılan açıklamada, “Saldırganlar, ülkemizin Savunma Bakanı ve İstihbarat Ana Müdürlüğü Liderinin yanı sıra tanınmış bir Ukraynalı aktivistin öldürülmesi için hazırlıklar yapıyorlardı. Öldürülmesi planlanan her kişi için 100 ile 150 bin dolar ödül vaat edildi” denildi.

SUİKAST GRUBU BELARUS’TAN GİRDİ

Rus suikast grubunun Ukrayna topraklarına Belarus üzerinden girdiği söz edilen açıklamada, “Suikastçılar hareketlerini gizlemek için Ukrayna topraklarına Belarus topraklarından giriş yaptı. Ukrayna istihbaratı denetim noktalarından Volyn Bölgesi’ne girişlerini ve işbirlikçileriyle görüşmeleri kaydetti. Önemli bir taarruzun önlenmesi gayesiyle istihbarat elemanları karşı istihbaratın suikast elemanlarını Kovel kentinde gözaltına aldı. Şu anda tutuklanan her 2 kişi de vatana ihanet ve taammüden adam öldürmekle suçlanıyor” denildi. Gözaltına alınan şahısların üzerlerinde Rusya pasaportunun bulunduğu da belirtildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.