Üç partiye daha seçim müsaadesi

Yüksek Seçim Heyeti (YSK), Memleket Partisi, Türkiye Değişim Partisi ile Adalet Partisinin de seçimlere katılma yeterliliği bulunduğunu belirledi. Seçime katılacak siyasi parti sayısı 27 oldu.

Bugünkü Resmi Gazetede nüfusu 2 binin altına niyet 2014’te köy statüsüne düşürülen, yürütülen yargı sürecinin akabinde yine beldeye dönüştürülmesine karar verilen Çankırı’nın Orta ilçesine bağlı Dodurga beldesinde 3 Temmuz’da yapılacak seçime ait karar yayımlandı.

Kararda, 298 sayılı Seçimlerin Temel Kararları ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun ile 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu kapsamında siyasi partilerin seçime girebilmeleri için seçimlerden en az 6 ay evvel vilayetlerin yarısında teşkilat kurmaları ve büyük kongrelerini yapmış olmaları yahut TBMM’de kümelerinin bulunmasının gerekli olduğu anımsatıldı. Ayrıyeten bu kapsamda seçime katılacak partilerin belirlenmesinin ve ilan edilmesinin de YSK’nin misyonları ortasında olduğu kaydedildi.

Buna nazaran, daha evvel 24 olan seçime katılabilme yeterliliğine sahip partilere Adalet Partisi, Memleket Partisi ve Türkiye Değişim Partisi’nin de eklenmesiyle seçime katılabilecek parti sayısı 27’ye yükseldi.

Seçimlere katılabilecek partiler şunlar:

Adalet Partisi, AK Parti, Anavatan Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Büyük Birlik Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Demokrasi ve Atılım Partisi, Demokratik Sol Parti, Demokrat Parti, Emek Partisi, Gelecek Partisi, Genç Parti, Halkların Demokratik Partisi, Hür Dava Partisi, GÜZEL Parti, Memleket Partisi, Millet Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Muhafazakar Yükseliş Partisi, Saadet Partisi, Sol Parti, Türkiye Değişim Partisi, Türkiye Emekçi Partisi, Türkiye Komünist Hareketi, Türkiye Komünist Partisi, Vatan Partisi ve Yine Refah Partisi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.