Türkler daha çok çalışıp daha az kazanıyor

Türkiye’ye tatile geldiğini belirten bir gurbetçinin cebinden 50 Euro çıkarıp “Ben bunun için bir saat çalışıyorum sen bir hafta çalışıyorsun, geliyorum buraya bozduruyorum kral üzere yaşıyorum, ayıp ayıp günah günah” diyerek reaksiyon gösterdiği manzaralar gündem oldu.

Türk Lirasındaki paha kaybı Türkiye’de yaşayan vatandaşların alım gücünü zayıflatırken Avrupa ülkelerinde minimum fiyatlı çalışanlar daha az çalışıp daha çok kazanıyor. Son vakitlerde Türk Lirası ile Euro üzerinden karşılaştırma yapan görüntüler toplumsal medyada çokça yer buluyor.

‘BİR SAATTE KAZANIYORUM’

Bir sokak röportajında AKP iktidarının siyasetlerini savunan bir vatandaşa Hollanda’da çalışıp Türkiye’ye tatile geldiğini belirten bir gurbetçinin cebinden 50 Euro çıkarıp “Ben bunun için bir saat çalışıyorum sen bir hafta çalışıyorsun, geliyorum buraya bozduruyorum kral üzere yaşıyorum, ayıp ayıp günah günah” diyerek reaksiyon gösterdiği manzaralar gündem oldu. Almanya’da bir bayanın 1 buçuk saatte kazandığını söylediği 20 Euro ile yaptığı alışveriş de toplumsal medya gündeminde epey yer tuttu. Türkiye’de yüzde 80’e dayanan enflasyonla geçim uğraşı veren bir emekçi ile Almanya’da çalışan bir emekçinin taban fiyatını karşılaştırdık. Almanya’da minimum fiyat 2022’nin ikinci yarısından itibaren 1.811 Euro oldu. Bir Alman’ın ayda 173 saat çalışarak kazandığı fiyat 33.503 TL’ye denk geliyor. Bu kar ve TL’deki paha kaybı, Almanların tatil için Türkiye’yi tercih etmesinin en değerli nedenlerinden biri haline getiriyor. Günde ortalama 7 saat çalışan bir Alman günlük 73 Euro yani 763 lira kazanırken, Türkiye’de 5.500 TL’lik taban fiyatla çalışan bir emekçi ise günde 8 saat çalışarak yalnızca 195 TL kazanıyor.   Yani Türk çalışanın bir Alman’ın bir günde kazandığı paraya erişebilmesi için yaklaşık 4 gün çalışması gerekiyor.

Türkiye’de 50 Euro için 5 gün çalışmak gerekiyor

Bir sokak röportajında Hollanda’da çalıştığını ve 1 saatte 50 Euro kazandığını söyleyen gurbetçinin AKP iktidarının siyasetlerini savunan vatandaşa reaksiyonu epeyce konuşuldu. 50 Euro’yu TL’ye çevirip hükümdarlar üzere gezdiğini söyleyen gurbetçinin 1 saatte kazandığı 925 lirayı Türkiye’de çalışan taban ücretlinin kazanabilmesi için yaklaşık 5 gün çalışması gerekiyor.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.