Türk F-16’larına Ege’de Yunan tacizi: Radar kilidi attılar

Milli Savunma Bakanlığı kaynaklarınca Ege Denizi’nde NATO’nun havadan erken ihbar AWACS uçağı ve Nexus Ace eğitim misyonunu gerçekleştiren 2 Türk F-16 savaş uçağının, 24 Ağustos’ta Yunanistan’a ilişkin F-16 savaş uçakları tarafından radar kilidi atılarak taciz edildiği bildirildi. Türk uçaklarının da radar kilidi atarak, Yunan uçaklarına gerekli karşılığı verdiği aktarıldı.

‘YUNANİSTAN KASITLI VE PLANLI OLARAK YAPIYOR’

Yunanistan’ın gerginliği artırmak için ısrarla NATO misyonlarını amaç almaya devam ettiğini belirten kaynaklar, yaşanan son taciz olayıyla Yunanistan’ın, kasıtlı ve planlı olarak bu davranışlara yöneldiğini kaydetti.

Daha evvelki tacizde olduğu üzere bu olayda da NATO makamlarının bilgilendirildiğini belirten MSB kaynakları, olayın Yunanistan Savunma Bakanlığı’nın bir evvelki olayla ilgili yaptığı açıklamalarının gerçeği yansıtmadığının delili olduğunu vurguladı. Ayrıyeten Yunanistan’ın bu davranışının NATO müttefiklik ruhu ile bağdaşmadığı ve uçuş emniyetini kıymetli ölçüde riske attığını da kaydetti.

İKİNCİ KERE OLUYOR

Türk Hava Kuvvetleri’ne ilişkin F-16’lar, daha evvel de NATO’nun ‘Varlık Gösterme Harekatları’ kapsamında Doğu Akdeniz’de uçuş gerçekleştirdiği sırada Yunanistan’a ilişkin uçaklar tarafından radar kilidi atılarak taciz edilmişti. Yunanistan Askeri Ataşesi Ulusal Savunma Bakanlığı’na çağırılmış ve Yunan uçaklarının NATO misyonunu tehlikeye atmasına reaksiyon gösterilmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.