Trans-Pasifik Anlaşması’na başvuru gerilimi arttırdı… Çin, Tayvan hava sahasını ihlal etti

Çin, hava kuvvetlerini 24 jeti aynı anda havalandırarak sergiledi. Bunu yaparken Tayvan hava sahasını ihlal etti. Savaş uçağı filosunda yer alan bir ayrıntıysa Tayvan’da endişe yarattı. Çünkü nükleer başlık takılabilen H-6 uçağıyla gövde gösterisi yapıldı.

Görüntüler Çin Halk Kurtuluş Ordusu tarafından Twitter’da paylaşıldı. Uçaklar Tayvan’ın hava sahasına doğru ilerledi. Ülkenin güneyine iniş yaptı. Hava sahasına giriş yapan uçaklarda bombardıman, denizaltı savar ve havadan erken uyarı sistemi vardı.

Çin, uçakları yoğun askeri hareketliliği izlemek için sevk ettiğini iddia etti. Ancak uçakların Aukus Anlaşması’ndan hemen sonra gönderilmesi kafalarda soru işareti yarattı. Tayvan’ın çarşamba günü Trans Pasifik Ortaklığı Anlaşması’na başvurması da Çin tarafından büyük tepkiyle karşılanmıştı.

Çin’in Tayvan’la problemli bir ilişkisi var. Zira Tayvan’ın bağımsızlığını tanımıyorlar. Çin’in savunma bakanlığı sözcüsüne göre Tayvan, Çin’in ayrılmaz bir parçası.

Sözcü Wu Qian daha önce de “Çin Ordusu’nun Tayvan Boğazı’nda yürüttüğü askeri faaliyetler, bölgenin mevcut güvenlik durumunu ele almak ve Çin’in ulusal egemenlik haklarını korumak için gerekli eylemlerdir” açıklamasını yapmıştı.

Günümüzde Tayvan az sayıda ülke tarafından tanınıyor. Fakat birçok ülkeyle gayrı resmi olarak ekonomik ve kültürel ilişkileri sürdürüyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.