Toprakları satılan köylülerden AKP isyanı

Bursa’da topraklarının, büyükşehir yasası ile köy hukuksal kişiliğine evresi sonrası AKP’li Karacabey Belediyesi tarafından ihaleyle satılmasına reaksiyon gösteren Hürriyet Köylüleri bugün de hareket yaptı. Köylüler, “Köylüyüz, mutsuzuz, kaygılıyız, kederliyiz” pankartı açtı.

Bursa’nın Karacabey ilçesine bağlı Hürriyet köyü sakinleri, geçtiğimiz hafta 146 dönüm köy toprağının satışını engellemek için AKP’li Karacabey Belediyesi önünde hareket yapmış, buna karşın 72 milyon liraya ihale edilerek bir firmaya satılmıştı. Daha fazla arazinin satılmasını istemeyen köylüler bugün kent merkezinde yeniden aksiyon yaptı.

“KÖYLÜYÜZ, MUTSUZUZ, DERTLİYİZ”

AKP’li Karacabey Belediyesi’ne reaksiyonlu olan Hürriyet Köylüleri, kent merkezinde, “Köylüyüz, mutsuzuz, sıkıntılıyız, kederliyiz” pankartı açarak, arazi satışlarını protesto etti.

Hürriyet Köyü Gençlik ve Bayan Dayanışma Derneği Denetleme Şurası Lideri Bayram Efe, yaptığı açıklamada “Daha evvel 3180 nolu parselde 146 dönümü Emirkoop’a 12 milyona, 3680 nolu parselde 262 dönümü hibe ile TEKNOSAB’a, 3814 nolu parselde 236 dönümü Kuzuflex isimli şirkete 49 milyona satılmıştı. Geçtiğimiz hafta da belediye önünde eylemem yapmamıza karşın 3815 nolu parsellerde 146 dönüm arazi ihale ile 72 milyona Kuzuflex isimli tıpkı şirkete satıldı” dedi.

“ARAZİLERİMİZ 3-5 İŞVERENE PEŞKEŞ ÇEKİLİYOR”

“Karacabey artık bir rant alanı haline gelmiş, yerlerimiz satılarak köylünün malına göz dikilmiştir” diyen Efe, şöyle konuştu:

“Bu toprakların asıl sahipleri bizim dedelerimizdir. Onlardan bize miras topraklardır. Lakin bugün tam manasıyla mirasyedi haramzadeleri bu yerlerimizi 3-5 işverene peşkeş çekmektedir. Yasal olarak bugün bunu yapabilseler de, Allah katında ve vicdanlarda mahkum edileceklerdir. Dedelerimiz bu toprakları Ziraat Bankası kredisi ile satın almışlardır. O tarihte kredi borçlarını ödeyemedikleri için eserlerine haciz gelmiştir. Aç kalmışlar, hastalanmışlar, bir kısmı bu uğurda hastalanıp vefat etmiştir. İşte bu nedenle bu köylünün ahı onların peşini bırakmayacak. Hem bu dünyada hem ahrette onları perişan edecektir.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.