Togg’un robotları montaja başladı: Seri üretime bir adım kaldı

Togg ‘Yeniliğe Yolculuk’ amacının çekirdeği olan Gemlik Tesisi’ndeki inşaat çalışmalarında planlar doğrultusunda süratle sona yaklaşıyor. Yüzde 97’si tamamlanan gövde binasındaki 208 robot, modülsüz denemelerden sonra, hücre bazında kesimli denemelere başladı. Bu evreyi hücreleri bir ortaya getirilerek yapılacak deneme üretimleri izleyecek. Bu süreç de tamamlandıktan sonra yılın son çeyreğinde seri üretime hazır hale gelinecek. Gemlik Tesisi’nde mayıs prestijiyle gövde binasındaki gelişmelerin yanı sıra boya tesisinin yüzde 99’u, montaj tesisinin de yüzde 95’i tamamlandı.

HAZİRAN SONUNDA TAMAMLANACAK

83 bin 935 metre elektrik kablolama yapılan ve 36 bin 770 metre boru çizgisi döşenen boya tesisinde tanklar su testlerine başladı. Montaj tesisinde ise 99 bin 210 metre elektrik kablolama yapılırken, 58 bin 330 metre boru sınırı döşendi. 1 milyon 200 bin metrekare açık alan üzerine inşa edilen Gemlik Tesisi’nin inşası haziran sonunda tamamlanacak.

SON ÇEYREKTE ÜRETİME HAZIR

2011 yılında devrin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çıkışı, yerli araba atılımı için yeni işaret fişeği oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önderliğinde kurulan, Türkiye’nin Arabası Teşebbüs Grubu’nun (TOGG) çalışmalarıyla, Türkiye’nin 60 yıllık yerli araba düşü tekrar hayat buldu. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) liderliğinde başlayan yatırımcı arayışı kısa müddette tamamlandı.

Togg

TOGG resmi olarak 25 Haziran 2018’de kuruldu. Mehmet Gürcan Karakaş ise TOGG’un Üst Yöneticisi (CEO) olarak atandı. Çalışmalar Gebze’deki Bilişim Vadisi’ne taşındı. Gürcan Karakaş önderliğinde üretim sürecinde rastgele bir aksaklık yaşanmadan sona yaklaşıldı. Togg, 2022 yılının son çeyreğinde seri üretime hazır olacak.

Piyasaya birinci evvel SUV modeli sunulacak

Homologasyon testlerinin tamamlanmasının akabinde 2023 yılının birinci çeyreği sonunda C segmentindeki birinci aracı olan SUV pazara çıkacak. Takip eden yıllarda ise C segmentindeki Sedan ve Hatchback modelleri üretim sırasına girecek. Takip eden yıllarda B-SUV ve C-MPV’nin de aileye katılmasıyla, birebir DNA’yı taşıyan ve 5 modelden oluşan eser gamı tamamlanacak. Togg, 2030’a kadar tek bir platformdan 5 farklı model üretimiyle toplam 1 milyon adet araç üretmeyi planlıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.