Teknik yönetici İrfan Buz’dan Türk futbolu için kurtuluş reçetesi

Teknik yöneticilik mesleğinde Yeni Malatyaspor, Bursaspor, Gençlerbirliği, Osmanlıspor, Samsunspor ve Kasımpaşa’da misyon yapan İrfan Buz, AA muhabirinin sorularını cevapladı.

Türk futbolundaki son durumu kıymetlendiren Buz, “Türk futbolu taban yapmış durumda. A Ulusal Grup, UEFA Uluslar Ligi’nde küme düştü. FIFA Dünya Kupası’na gidemedi. Avrupa kupalarında 4 gruba düştük. Çok büyük ziyanlar gördük. Finansal manada yayın ihalesi zahmetli. Bir sürü istifalar oldu. Futbolumuzda topyekun bir değişim gerekiyor” tabirlerini kullandı.

Futbolun geleceğinden büyük kaygı duyduğunu lisana getiren 55 yaşındaki teknik yönetici, “Federasyonda futbolun içinden gelen bireylerin misyon alması lazım. Neyi kaybedebiliriz ki? Zati taban yapmışız. İşinin ehli bireylerin misyona gelmesi halinde büyük bir değişim içine girebiliriz. Radikal kararların alınması lazım” formunda konuştu.

“TÜRK FUTBOLU İSMİNE SÜREÇ DAHA UYGUN İŞLEYECEK”

İrfan Buz, yeni spor kanunuyla Türk futbolunun daha düzgün duruma geleceğini düşündüğünü söyledi.

Kulüplerin mali manada yaşadığı külfetin gitgide büyüdüğüne vurgu yapan Buz, “Borç batağına giren bir sürü kulüp var. Bunların önünü kapatmak ve işlerin düzgün bir halde ilerlemesi açısından sorumluluk alınması gerekiyor. Bundan sonra Türk futbolu ismine süreç daha güzel işleyecek. Kulüpler daha titiz olmak zorunda. Sorumluluk sahibi bireylerin imzasının değerli olması gerekiyor” diye görüş belirtti.

“TEKNİK ADAMLARIN HAMASETLİ OLMASI GEREKİYOR”

İrfan Buz, Türkiye’de genç oyuncuların daha fazla müddet alması gerektiğinin altını çizdi.

Antrenörlüğe Almanya’da başladığını ve mesleği boyunca genç oyunculara forma bahtı verdiğini aktaran deneyimli çalıştırıcı, “Gençleri oynatan bir teknik adamım. Teknik adamların yürekli olması gerekiyor. Çok fazla koltuğunu düşünmeyecek. Risk alacaksınız. Üretken olmanız gerekiyor. Uzun yıllar Almanya’nın genç ulusal kadrolarında çalıştım. Bize genç futbolcuları kazandırmayı gösterdiler” değerlendirmesinde bulundu.

Üstün Lig’deki yabancı futbolcu kuralıyla ilgili de konuşan İrfan Buz, “Rekabet ortadan kalkıyor. Gelişimle ilgili dertler oluyor. Bu kurala karşıyım. Büsbütün hür olmalı. Futbolda pasaport yok. Kim güzelse onu oynatırsınız” dedi.

“YENİ MALATYASPOR’U KÜMEDE TUTABİLİRDİM”

İrfan Buz, son olarak vazife yaptığı Öznur Kablo Yeni Malatyaspor’un küme düşmesini kıymetlendirdi.

“Görevde kalsaydım Yeni Malatyaspor’u kümede tutabilirdim” diyen Buz, şu görüşlerini aktardı:

“Çok üzgünüm. Birinci gittiğimizde güç durumda olan bir Yeni Malatyaspor vardı. İkinci yılımızda direkt Harika Lig’e çıktık. Malatya halkıyla bu hoşlukları yaşadığınız vakit ömür uzunluğu unutmazsınız. Son gelişimizde Yeni Malatyaspor yeniden güç durumdaydı. Başarılı bir periyot geçirdik. 45 puanla ligde kaldık. Vazifeden ayrıldığımızda ardımızda Medipol Başakşehir ve Giresunspor vardı. Giresunspor tıpkı hocasıyla devam ederek ligde kaldı. Biz vazifeye devam etseydik eminim ki daha farklı olabilirdi. Devre ortasında destekler yapıldı. Misyonda kalsaydım Yeni Malatyaspor’u kümede tutacağıma yüzde 100 eminim. Ayrılığımız erkendi. Yeni Malatyaspor ile her vakit dokumuz uyuşmuştur. Halkla birlikte çok âlâ bir sinerji yakalamıştık. Onlar beni, ben de onları seviyorum.”

Amaçları bulunan bir kulüpte vazife almak istediğini belirten İrfan Buz, “Hedeflerimiz var. 2013’te Türk futbol piyasasına girdim. Bursaspor’da UEFA Kupası’na giden son teknik adam benim. Gençlerbirliği’nde futbol piyasasına çıkardığımız oyuncular belirli. Hem geliştiren hem de yarışmacı bir teknik adamım. Takımımla ilgili kimi değişikliklere gittim. Teknik takıma 2 yabancı arkadaş aldık. Pantelis Pantelopoulos performans hocası olarak misyon yapacak. Almanya’dan da Paco Vaz’ı takıma aldık. Teknik takımımızı kuvvetlendirerek savımızı sürdürmek istiyoruz” diyerek kelamlarını tamamladı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.