Taliban üyeleri birbirine mi düştü?

Kurulan yeni hükümet, Taliban liderlerini birbirine mi düşürdü? İngiliz BBC televizyonu, liderler arasında büyük bir kavga yaşandığını öne sürdü. İddia BBC’ye konuşan yerel kaynaklardan geldi. Tartışmanın grubun kurucularından Molla Abdülgani Birader ile başkanlık sarayında bulunan bir kabine üyesi arasında çıktığı öne iddia edildi.

BBC Peştuca’ya konuşan bir Taliban kaynağı, Birader ile Hakkani milis grubu içinde önde gelen isimlerden olan Hakkani arasında sert söz dalaşı yaşandığını, her ikisinin de o sırada yanlarında bulunan destekçileri arasında da kavga çıktığını söyledi. Olaya karışanlarla yakın bağı olan Katar merkezli bir üst düzey Taliban üyesi de geçen hafta tartışma yaşandığını doğruladı.

Kaynaklar, kavganın çıkış nedeninin yeni başbakan yardımcısı Birader’in geçici hükümet yapısından duyduğu rahatsızlık olduğunu ifade etti. İddialara göre tartışmanın merkezinde Taliban’ın Afganistan’daki zaferi kime mal edeceği sorusu var. Birader’in asıl önemli olanın kendisi gibi kişilerin yürüttüğü diplomasi olduğuna inandığı, Hakkani grubu üyeleri ve destekçilerinin ise başarının savaşarak geldiğini savunduğu ifade ediliyor.

Birader, dönemin Amerikan Başkanı Donald Trump ile 2020 yılında telefonda görüşerek bir Amerikan Başkanı ile doğrudan temas kuran ilk Taliban lideri olmuştu. O görüşmeden önce de Amerikan askerlerinin çekilmesini öngören Doha Anlaşması imzalanmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.