Tahliye edilmeyen vekil Can Atalay’dan TBMM Başkanı Kurtulmuş’a: Ne meramımızı ne de meselenin ciddiyetini anlatamamışız

Hatay’dan milletvekili seçilmesine rağmen tahliye edilmeyen Can Atalay, TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’un “Ben onu oradan nasıl çıkaracağım? TBMM Başkanı bir yazı mı yazacak, bir karar mı verecek mahkeme adına? Burada kararın verilmesi mahkemenin sorumluluğundadır” sözlerine yanıt verdi. 

Atalay, Silivri Cezaevi’nden Halk TV’den Fırat Fıstık’ın sorularını yanıtladı.

“Numan Bey’e ne meramımızı ne de meselenin ciddiyetini anlatamamışız” diyen Atalay, “Mesele, Şerafettin Can Atalay’ın cezaevinden çıkması ve Numan Bey’in bu konuda ‘iyilik yapması yahut yapmaması’ değildir. Mesele TBMM Sayın Başkanı’nın, TBMM’nin saygınlığına, anayasal ilkelere, yasama meclisinin bir üyesinin ve o üyesi vesilesi ile tümünün böylesi bir hukuksuzluğa uğramasına karşı tutum alıp almamasıdır” ifadelerini kullandı.

Numan Kurtulmuş’un doğruları dillendirmesi, hukukun ve demokrasinin gereğinin önündeki engelleri kaldırması için tutum alması gerektiğini belirten Atalay, “Bu, sayın TBMM başkanının hem görevi hem de sorumluluğudur” dedi.

Atalay Meclis Başkanı Kurtulmuş’a özetle şu yanıtı verdi:

“TBMM’ye bu saygısızlığı, yasama meclisi üyesinin içeride tutulmasını alttan almak; ‘Ben ne yapayım?’ diye sormak ileride hangi antidemokratik güçlerin işine yarar hiçbirimiz tahmin etmek dahi istemeyiz. Sayın TBMM başkanı, Gezi Davası denen hukuksuzluk şahikasını ise zaten bildiğinizi tahmin ediyorum. Umarım ‘zulüm’ ve ‘adalet’ konularında uzun uzun sohbet etme olanağımız da olur.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir