Tahıl krizinde alternatif tahliller yetersiz kalıyor: Karadeniz’den öbür çıkış yok

Küresel besin krizini tetikleyen Ukrayna tahılının özgür kalması için, Odessa ve Mıkolayiv’deki limanların nakliyeye açılması gerekiyor. Tahılın özgürlüğe yelken açması için Türkiye’nin başını çektiği memleketler arası gayretler devam ediyor. Odessa Vali Yardımcısı Yuriy Dimçoglo, son gelişmeler ve güvenlik önlemleri hakkında açıklamalarda bulundu. “Sadece 6 milyon ton tahıl Odessa’nın 3 limanında bekletiliyor. Ondan biraz daha az ölçüde tahıl da Mıkolayiv’de var” diyen Dimçoglo, Türkiye’ye gayretlerinden dolayı teşekkür etti.

FARKLI ROTALAR TAHLİLDEN UZAK

Türkiye’nin öncülüğünü yaptığı “tahılın Karadeniz’den ihraç edilmesi” planına alternatif olarak Romanya üzerinden çıkarmayı denediklerini kaydeden Dimçoglo, “Tahılı Tuna Nehri’ndeki İsmail Limanı’ndan Romanya’ya çıkarmaya çalışıyoruz. Lakin oraya yalnızca 3 bin tonluk, 5 bin tonluk gemiler girebiliyor” dedi. Trenlerle Polonya’ya da tahıl ihraç edilmesine karşın kelam konusu tahlillerin kâfi olmadığını vurgulayan Dimçoglo, “Tahıl ihracatı, savaş öncesindeki periyotlara nazaran 5 kat daha yavaş yapılıyor. Odessa her ay 2 milyon ton ihracat yapıyordu. Artık ise en fazla 200 bin ile 300 bin ton” değerlendirmesinde bulundu.

Yuriy Dimçoglo

ANKARA’NIN KIYMETİ ARTTI

Sadece Ukrayna’nın değil, başta Türkiye olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinin Ukrayna depolarındaki milyonlarca ton buğdayın ihraç edilmesi için tahlil arayışında bulunduğuna işaret eden Dimçoglo, “Ankara’nın bu süreçteki kıymeti daha da arttı” dedi. Türkiye, tahılın Karadeniz üzerinden bir koridordan çıkarılması için Rusya ile Ukrayna ortasında diplomatik köprü vazifesi görerek, tahlil yolu bulmaya çalışıyor.

TÜRKLERİN ROLÜ ZARURİ

Öte yandan İngiltere Başbakanı Boris Johnson, “Türkler bu durumu çözmemiz için muhakkak mecburî bir pozisyonda. Ellerinden gelenin en uygununu yapıyorlar. Lakin bu durum Rusların tahılın çıkmasına müsaade vermeyi kabul etmelerine bağlı olacak” dedi. Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski ise, Türkiye ve Birleşmiş Milletler (BM) ile Ukrayna limanlarından tahıl ithalatının yapılabilmesini garanti altına almak için görüşmeler gerçekleştirdiklerini açıkladı. Ukrayna tahılının Karadeniz’deki koridordan çıkarılması için Odessa limanındaki mayınların temizlenmesi gerekiyor. Rus ablukası altında olan limandaki mayınların temizlenmesi halinde atak tehdidinden çekinen Ukrayna idaresi, Kremlin’den garanti talep ediyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.