Sri Lanka’da protestolar: Başbakan süreksiz devlet lideri seçildi

Sri Lanka’da nisan ayında ekonomik krize karşı başlayan aksiyonların büyümesi nedeniyle ülkeden kaçan Devlet Lideri Gotabaya Rajapaksa’nın yerine Başbakan Ranil Wickremesinghe süreksiz olarak vazifeye getirildi. Devlet başkanlığına aday isimlerin ise 20 Temmuz’da parlamentoda oylanacağı açıklandı.

BBC’nin haberine nazaran, Wickremesinghe yemin ederek süreksiz devlet başkanlığı vazifesine başladı. Wickremesinghe, yaptığı açıklamada, hukukun üstünlüğü ve barışı tesis etmek için süratli adımlar atacağını söz ederek “Barışçıl şov hakkını kabul ediyorum lakin kimileri sabote etmeye çalıyor” dedi.

Meclis Lideri Mahinda Yapa Abeywardene ise parlamentoyu güçlendirmek ve devlet liderinin yetkilerini kısıtlamak için gerekli yasal adımları atacaklarını savundu. Malezya’dan Singapur’a giden eski Devlet Lideri Rajapaksa ise e-posta ile istifa kararını açıklamıştı.

BENZİN KUYRUKLARI DEVAM EDİYOR

Habere nazaran, ülkede besin, yakıt ve başka temel gereç kıtlığıyla ilgili kriz ise sürüyor. Başşehir Kolombo’da dün sokağa çıkma yasağının kaldırılmasının akabinde iş yerleri yine açılırken askerlerin ise sokaklarda devriye gezmeye devam ettiği belirtildi. Binlerce kişinin ise akaryakıt istasyonlarında uzun kuyruklar oluşturduğu da söz edildi.

Geçici devlet lideri seçilen Ranil Wickremesinghe ise 13 Temmuz’da protestocuların başbakanlık konutunu basması üzerine “Orduya sistemi sağlamaları için ne gerekiyorsa yapmaları” talimatı verdiğini açıklamış, “Faşistlerin idaresi ele geçirmesine müsaade veremeyiz. Demokrasiye yönelik bu faşist tehdidi sona erdirmeliyiz” demişti. (DIŞ HABERLER)

(DIŞ HABERLER)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.