SON DAKİKA: Kabil Havalimanı dışında intihar saldırısı!

Pentagon’un son dakika açıklamasında “Kabil Havalimanı dışında patlama oldu, kaç can kaybı ve yaralanma olduğu henüz belli değil, detaylar geldikçe paylaşacağız” denildi.

MSB’DEN AÇIKLAMA

Milli Savunma Bakanlığı, Afganistan Kabil Havaalanı dışındaki patlamaya ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “Kabil Havaalanı dışında iki patlama olmuştur. Birliğimizde herhangi bir hasar, zayiat yoktur” denildi.

ABD SEYAHAT DEPARTMANI’NDAN UYARI

ABD Seyahat Departmanı tarafından yayınlanan uyarıda, “Havalimanında büyük bir patlama oldu ve silah sesleri duyulduğu bildirildi. ABD vatandaşları havalimanına seyahat etmekten kaçınmalı ve havalimanı kapılarından uzak durmalıdır. Havalimanı kapılarında bulunlar ise derhal oradan uzaklaşmalıdır” denildi.

Afgan gazeteci Ahmet Mengli, CNN TÜRK canlı yayınında patlamaya ilişkin şu bilgileri verdi: Şu an patlamanın olduğu yerdeki görüntüler sosyal medyada paylaşılıyor. Daha çok bir ses bombası olduğu izlenimi var. Yaralı insanlar da var görüntülere göre ama beklemek gerek. Patlamanın olduğu nokta yabancı güçlerle çalışanların havalimanından ayrılmak istediği noktalara yakın bir yerde olduğunu görüyoruz.

6127a9a117aca913249bd214

İTALYAN UÇAĞINA ATEŞ AÇILDI

İtalyan basınına yansıyan haberlere göre, içinde 98 Afgan ile gazetecilerin bulunduğu uçak, Kabil havalimanından kalkışı sırasında kalabalığı dağıtmak üzere havaya açılan ateş sebebiyle tehlike atlattı.

İtalyan ANSA ajansına bilgi veren istihbarat yetkilileri, olayın uçağa doğrudan bir saldırı olmadığını belirtti.

Söz konusu uçağın, pilotun manevralarıyla açılan ateşten herhangi bir isabet almadan yoluna devam ettiği ve Kuveyt’e ulaştığı kaydedildi.

Uçakta bulunan İtalyan Skytg24 kanalı muhabiri Simona Vasta, kalkıştan kısa süre sonra şiddetli makineli tüfek atış sesi duyduklarını, uçakta panik yaşandığını ve pilotların isabet almamak için manevralar yaptığını aktardı.

İtalya, Afganistan’daki tahliyelerini, İtalyan Hava Kuvvetlerine ait uçaklarla Kabil-Kuveyt-Roma hattında kurduğu “hava köprüsü” ile gerçekleştiriyor.

6127a9a117aca913249bd20e

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.