Sineklerin İlahı kitabının muharriri Sir unvanlı romancı: William Golding

William Golding, 19 Eylül 1911 tarihinde Saint Corn Minor, Cornwall, İngiltere‘de doğdu. Bir mezarlığın bitişiğinde, 14. yüzyıldan kalma bir konutta büyütüldü. Annesi Mildred, bayanların oy kullanma hakkı için savaşan faal bir oy hakkına sahipti.

Babası Alex, okul müdürü olarak çalıştı. William Golding, ilkokulu babasının çalıştığı Marlborough’daki okulda okudu. İlkokulu bitirdikten sonra Oxford Üniversitesi’ndeki Brasenose Koleji’ne devam etti.

William Golding, Oxford Üniversitesinden İngiliz edebiyatı eğitimi alarak mezun oldu. Üniversiteden mezun olmadan önce 1934 yılında “Poems” isimli bir şiir kitabı yayınlandı. 1935 yılında Salisbury’de Bishop Wordsworth Okulunda İngilizce ve ideoloji öğretmeye başladı.

Yazı yazma hayatı

1940 yılında Kraliyet Donanması’na katılmak için süreksiz olarak eğitimden ayrıldı. İkinci Dünya Savaşı‘nda deniz subayı olarak 6 yıl bir gemide vazife yaptı. William Golding, Kraliyet Donanması’ndayken, yelkenciliği ve denizi ile uzun ömürlü bir romantizm geliştirdi. İkinci Dünya Savaşı sona erdikten sonra 1945‘te, Golding tekrar öğretim ve yazı yazmaya döndü.

Ödüllü romanı: Sineklerin Tanrısı

Daha evvel gönderdiği 20 yayınevi tarafından red yanıtı aldığı ve yayınlatamadığı The Lord of the Flies (Sineklerin Tanrısı) romanı 1954 yılında yayınlandığında birden Bestseller oldu. 1954’te Sineklerin İlahı (Lord of the Flies) isimli kitabı ile ün kazandı.

Bu kitabından sonra yayınlanan kitapları (özellikle Piramit) çok daha güçlü bir edebi yapıya sahip olmasına karşın birebir etkiyi yaratmadı. 1980’de Rites of the Passage isimli yapıtıyla Man Booker Ödülü’nü aldı.

William Goulding’in birinci romanı olan Lord of the Flies birinci yayınlandığında pek ilgi görmese de 1960’lardan itibaren bestseller olmuş ve ABD‘de birçok okulda okutulması zarurî kitaplar ortasına girmiştir. Türkiye‘de de 1970’lerden itibaren yabancı lisanda eğitim veren okullarda okutuldu.


Sayfa: 262

“En güzel İngiliz yazar” ödülü

1983’te İsveç Akademisi “Gerçekle söylenceyi ustalıkla birleştiren, insanın ruhsal ve fizikî boyutlarını derinlemesine inceleyen romancı bu yılın mükafatına layık görüldü” diyerek Nobel Edebiyat Ödülü‘nü William Golding’e verdi. O devirde İngiliz muharrir John Fowles, Golding iςin En düzgün İngiliz muharrir demiştir. 1988 yılında İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth tarafından Sir unvanı verildi.

William Goulding öldü

William Golding, 19 Haziran 1993 tarihinde Perranarworthal, İngiltere’de 82 yaşında kalp yetmezliğinden ölmüştür.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.