Sedat Peker davasında yeni gelişme: Tahliyelere itiraz ettiler

Suç örgütü önderi Sedat Peker’in de ortalarında bulunduğu 14’ü tutuklu 92 sanığın yargılandığı davada, İstanbul Anadolu 16. Ağır Ceza Mahkemesi 8 sanığın tahliyesine 6 sanığın ise tutukluluk halinin devamına karar vermişti.

Dosyada mağdur olarak yer alan Kasap Döner sahibi Emrah Sarıtal avukatı Hakan Tunçkol aracılığı ile tahliye kararına itirazda bulundu. Avukat Tunçkol 17 sayfalık dilekçesinde, sanıklar için istenilen cezanın tartısına dikkat çekilerek tutuklu yargılanmaları gerekirken tahliye edilmelerinin kanuna alışılmamış olduğu kaydedildi. Sanıkların kaçma kuşkusunun de bulunduğu belirtilen dilekçede, tahliye edilen sanıkların “yağma” cürmünden en alt huduttan dahi ceza verilse 40 yıl mahpus cezası alabileceği tabir edildi.

“TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK MARKALARINDAN BİRİ YAĞMALANDI”

İktidara yakın Sabah gazetesinde yer alan habere nazaran sanıkların tutukluyken bile şahitleri etkilemeye çalıştığı, tutuksuz olduklarında şahitler üzerinde ağır bir baskı kuracakları belirtilen dilekçede, “11 ay üzere kısa bir müddette salıverilmeleri, toplum nezdinde kabahatlerin cezasız kalacağı algısını oluşturmaktadır. Türkiye’nin en büyük markalarından biri yağmalanmış, lakin sanıklar 11 ay sonra tahliye edilmişlerdir” denildi. Sanıkların cürüm örgütünün korkutucu gücünü kullanarak şirketleri yağmaladığı öne sürülen dilekçede, yağmanın Peker hata örgütü tarafından yapıldığı ve tüm varlıkların örgüte aktarıldığı da anlatıldı.

Dilekçede, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına yetecek tüm ögelerin bulunduğu belirtilerek, tutuksuz yargılanmaları kararına itiraz edildi. Sanıkların tutukluluk halinin devam edilmesi istenen dilekçede, mahkemenin bu durumu kabul etmemesi halinde ‘konutu terk etmemek’ formunda isimli denetim kararı verilmesi talep edildi. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.