Savunma sanayiine sipariş yağıyor

Ülkelerin bağımsızlığını muhafazasında değerli bir yer tutan olan savunma sanayii bölümünde Türkiye güçlü adımlarla ilerlemeye devam ediyor. Savunma ve havacılık sanayii dalının cirosu 2021’de 10 milyar dolar barajını aşmayı başardı. Bölümün aldığı yeni sipariş meblağı ise 9 milyar dolara ulaştı. İstanbul Sanayi Odası (İSO) ve Türkiye’nin en büyük sanayi kümelenmesi SAHA İstanbul iş birliğiyle düzenlenen “4. Savunma Sanayii Buluşmaları” İstanbul’da başladı. Tepede konuşan SAHA İstanbul İdare Heyeti Lideri ve Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, savunma sanayii ihracatının Türkiye’ye diplomatik alanda uzaklık kat ettirdiğini söyledi.

Bayraktar, “Savunma sanayii ihracatı, bir ekonomik aktivitenin yanı sıra tıpkı vakitte çok güçlü bir diplomatik kaldıraç. Bunun katkısını ülkemiz için görüyoruz” diye konuştu.

Haluk Bayraktar-Erdal Bahçıvan

4 MİLYAR DOLARI BU YIL YAKALARIZ

Firmaların kabiliyetini geliştirebilmek için SAHA İstanbul olarak ağır bir gayret içerisinde olduklarını söz eden Bayraktar, “Türk savunma sanayii, birçok dala nazaran daha süratli bir büyüme trendi içerisinde. Dalımız, geçen yıl bir evvelki yıla nazaran yüzde 41’lik artışla 3,2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Bundan 10 yıl evvel ihracatımız 800 milyon dolardı. 2022 yılı prestijiyle 4 milyar doları yakalayacağımızı rahatlıkla söyleyebiliriz. 2022’nin birinci çeyreğine baktığımız vakit savunma sanayii ihracatımız 2021’in birinci çeyreğine nazaran yüzde 50’lik artışla 961 milyon dolar oldu” dedi.

İSO Lideri Erdal Bahçıvan da Türk savunma sanayiinin, yüklenicileri, üniversiteleri, araştırma kurumları, geliştirdiği yerli ve ulusal teknolojik eserler, ihracatıyla Türkiye’nin en değerli dallarından biri pozisyonunda olduğunu söyledi.

ÜRETİMİMİZLE VAR OLABİLİRİZ

Ülkelerin kendi ürettikleri teknolojilerle var olmalarının ve güvenliklerini sağlamalarının değerinin yeni olaylar vesilesiyle tekrar gözlemlendiğini aktaran Bahçıvan, “Kritik teknolojileri yerli ve ulusal olarak geliştirmek, yüksek teknoloji alanlarında rekabetçi ve kalkınmacı eser ve hizmetler sunmak ülkemiz için kıymetli bir ivmelenmenin de temel basamağı olacak” dedi.

10 milyar $ barajını aştık

Aktifliğe çevrim içi olarak katılan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Lideri İsmail Demir, sanayi olmadan da ekonomik ve siyasi bağımsızlıktan bahsetmenin mümkün olmadığını vurguladı. Demir, 20 yıl evvel yalnızca 62 savunma projesi yürütülürken, bugün bu sayının 800’lere vardığını aktararak, şunları kaydetti: “Bu projelerin yarısından fazlası son 6 yılda başlatıldı. 20 yıl evvel 5,5 milyar dolar bütçeli savunma projeleri yürütülürken, geldiğimiz noktada 60 milyar doları aşkın bir proje hacmine ulaşıldı ve bu daha da artma eğiliminde. 2021 yılı bölüm performans bilgilerine nazaran, savunma ve havacılık sanayi dal ciromuz 2021 yılında 10 milyar dolar barajını aşarak tekrar pandemi öncesi sayılara döndü. Kesimimizin aldığı yeni sipariş meblağı, bir evvelki yıla nazaran yüzde 40 civarında artarak yaklaşık 9 milyar dolar olarak gerçekleşti.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.