Savaşta 41. gün | ABD, Rusya’ya yönelik yaptırımları artıracak

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal operasyonunda 41. güne girildi. ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in “savaş suçları” nedeniyle yargılanması çağrısında bulunarak, Kiev bölgesindeki Buça kentinde sivillere ait cesetlerin bulunmasının ardından Rusya’ya yeni yaptırımlar getireceklerini bildirdi. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ukrayna’nın Buça’daki görüntülerin tahammül edilemez olduğunu belirterek, “savaş suçlarına” dair net belirtiler olduğunu söyledi. “Bir dizi yaptırım ve çok net tedbirler gerekiyor” diyen Macron, yaptırımların kömür ve petrol alımını kapsayabileceğine işaret etti.

DÜNYA 05.04.2022 00:04

Savaşta 41. gün | ABD, Rusya’ya yönelik yaptırımları artıracak

Abone Ol google-news

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik 24 Şubat’ta başlattığı saldırılar 41. gününde de devam ediyor.

Kiev yakınlarındaki Buça kentinde Ukrayna tarafından servis edilen görüntüler üzerinden Rusya’nın sivil nüfusa dönük katliam uyguladığı iddia edilirken, ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in “savaş suçları” nedeniyle yargılanması çağrısında bulunarak, Kiev bölgesindeki Buça kentinde sivillere ait cesetlerin bulunmasının ardından Rusya’ya yeni yaptırımlar getireceklerini bildirdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ukrayna’nın Buça’daki görüntülerin tahammül edilemez olduğunu belirterek, “savaş suçlarına” dair net belirtiler olduğunu söyledi.

Alman hükümeti, Ukrayna’nın Buça kentindeki sivil ölümlerinin ardından Rusya’ya yanıt olarak çok sayıda Rus diplomatını “istenmeyen kişi” ilan etti. Alman medyası, “istenmeyen kişi” ilan edilen Rus diplomat sayısının 40 olduğunu ve 5 gün içinde Almanya’yı terk etmelerinin istendiğini yazdı.

Fransa Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada da, ülkede görev yapan ve eylemleri Fransa’nın güvenlik çıkarlarına aykırı olan 35 Rus diplomat için sınır dışı etme kararı alındığı belirtildi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Ukrayna ordusunun Rus askeri güçlerinden kurtardığı başkent Kiev yakınlarındaki Buça’daki dehşetin, “buzdağının görünen kısmı”, Mariupol’deki durumun ise “çok daha kötü” olduğunu belirtti.

CANLI ANLATIM

00.05 ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, Buça’daki görüntülerin korkunç olduğunu belirterek, “Şimdi kayıtsız kalma zamanı değil, Ukraynalılar vatanlarını cesurca savunurken ABD de onlara askeri, insani ve ekonomik açıdan destek olmaya devam edecek” dedi.

Sullivan ayrıca, bu hafta Beyaz Saray’ın Rusya’ya yeni ekonomik yaptırımlar açıklayacağını bildirdi.

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.