Sarımsak fiyatı artmayıp düşen tek zerzevat oldu

Geçtiğimiz yıllarda kilogram fiyatı 90 liraya kadar çıkan sarımsağın fiyatı 15 TL’ye kadar düştü. Birçok meyve ve zerzevatın fiyatı evvelki yıllara oranla katlanarak artarken sarımsaktaki düşüşe bol üretim neden oldu.

Sarımsak satışı yapan pazar esnafı hem bu yıl üretim ve kalitenin yüksek olduğunu belirtip tüketiminde arttığını söylediler.

FİYATI 10 LİRAYA KADAR DÜŞTÜ

İsmail Kesülük isimli pazarcı esnafı, sarımsağın turşu ve yemeklerde vazgeçilmez olduğunu söyleyerek, “Sarımsağı son periyotlarda 50- 60 lira ortasında sattık. Mart ayından itibaren yeni sarımsaklar çıktı. Şuanda tezgahlarda yerini alan sarımsak 10-15 lira ortasında satılıyor. Lakin üretim daraldığı ve yaş olan sarımsaklar kuruduğu vakit fiyatlar doğal olarak artacaktır” dedi.

Mesut Karaömeroğlu isimli Pazar müşterisi, sarımsağın fiyatının düştüğünü tabir ederek, “Üretimin bolluğundan ötürü sarımsak fiyatları düştü. Sarımsağın her türlü yararı vardır, doğal antibiyotiktir ilaç kullanacağına sarımsak kullan” formunda konuştu.

ÜRETİM FAZLA OLUNCA FİYAT DÜŞÜYOR

Covid-19 ile sarımsak tüketiminin arttığını tabir eden Ertuğrul Yeşil, “Sarımsağın şuanda kilosu 10-15 lira ortasında bulunuyor. Üretim fazla olunca fiyat düşüyor. Sarımsakta tıpkı soğan üzere yemeklerde bol kullanılıyor. Korona virüs hastalığından ötürü da alışkanlık haline geldi. Sarımsağın tüketimi fazla ama üretim daha fazla, vatandaşlarda ağır ilgi gösteriyorlar. Yemeklerde kullanan da var, çiğ yiyen de var” tabirlerini kullandı.

KAYNAK: İHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.