Salgını küçümseyen eski bakan yargıda

115 binden fazla insanı koronavirüse kurban veren Fransa’da gündem eski Sağlık Bakanı Agnes Buzyn. Eski Bakan hakkında salgın krizini yanlış yönlendirdiği ve gerekli müdahaleleri yapmadığı suçlamalarıyla iddianame hazırlandı.

Salgının başından bu yana yaklaşık 7 milyondan fazla kişinin koronavirüse yakalandığı Fransa’da, Cumhuriyet Adalet Divanı salgın sürecinin kötü yönetilmesiyle ilgili soruşturma başlatmıştı. Soruşturma kapsamında aralarında mevcut Sağlık Bakanı Olivier Veran, eski Başbakan Edouard Philippe ve eski Sağlık Bakanı Buzyn olmak üzere birçok hükümet görevlisinin evinde polis tarafından arama yapılmıştı. Mayıs 2017’den 2020’nin şubat ayına kadar Sağlık Bakanlığı görevini yürüten Agnes Buzyn, soruşturma kapsamında yargılanacak ilk hükümet yetkilisi oldu. Buzyn, “başkalarının hayatını tehlikeye atmaktan” yargılanacak.

Geçen yıl şubat ayında Fransa’da ilk vakaların tespit edilmesinden haftalar sonra istifa eden Buzyn, 2020 yılının ocak ayında, “Çin’de ortaya çıkan koronavirüs salgınının insanlar arasında yayılma riski çok düşük” demişti. Fakat Buzyn daha sonra parlamentoda yapılan soruşturma kapsamında, “Cumhurbaşkanı Macron ve dönemin başbakanı Edouard Philippe’i ocak ayında koronavirüsün potansiyel tehlikeleri konusunda uyarmıştım” ifadesini kullanmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.