Rusya’dan Kadirov yorumu: Türkiye’nin itirazları ciddiye almasını umuyoruz

Kocaeli’nin Körfez Belediyesi tarafından Cevher Dudayev Parkı açılmasına tepki gösteren Çeçen lider Ramazan Kadirov’un “Örneğin Grozny’de Abdullah Öcalan’ın ismini ölümsüzleştirmek çok mantıklı olur” çıkışının ardından Rusya Dışişleri’nden de konuyla ilgili yorum yapıldı.

Sözcü’de yer alan habere göre, Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova basın toplantısında, “Bu tür adımlar kabul edilemez ve bütün uluslararası kamuoyu tarafından çok sert kınanması gerekiyor. Burada birlik olmalıyız. Bu adım ülke liderlerinin büyük emek harcadığı Rusya-Türkiye ilişkilerine ve işbirliklerine zarar veriyor. Rusya, Türkiye tarafından bu itirazları ciddiye almasını umut ediyor” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

10 Aralık’ta düzenlenen bir tören ile Kocaeli’de açılan park Kadirov’un tepkisini çekmişti. Parkın açılışı sonrasında sosyal medyadan Türkiye’ye ateş püsküren Kadirov, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da çağrıda bulunmuştu.

Kadirov paylaştığı mesajda, “Açıkça Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sesleniyorum: Kararınızı verin! Ya teröristleri açıkça destekleyen bir ülke statüsü alın ya da Rusya Federasyonu ile şeffaf ve dürüst bir ilişki kurun” demişti.

Türkiye’yi Rusya’ya şikayet eden Kadirov açıklamanın devamında ise , “Kaçakların ve suçluların sığındığı Türkiye’de açıkça etkinlikler düzenleniyor, binlerce insanın ölümünden sorumlu olan teröristlerin isimleri parklara veriliyor. Bizim de buna karşılık verme hakkımız var. Örneğin Grozny’de Abdullah Öcalan’ın ismini ölümsüzleştirmek çok mantıklı ve siyaseten doğru bir hamle olur” ifadesini kullanmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.