Rusya’da seçim heyecanı!

Rusya’da sandıklar kuruldu. Parlamentonun alt kanadı Duma, 36 federatif bölgenin parlamentosu ve bazı bölgelerdeki yöneticiler için seçim yapıldı.

Koronavirüs önlemleri nedeniyle ülke genelinde 3 gün süren oylama sona erdi. Devlet Duması’nın 450 sandalyesi için 14 parti yarıştı Çeçenistan, Dağıstan, Mordovya, Tuva cumhuriyetlerinin aralarında bulunduğu 12 federal bölgede başkan ve vali seçimi, 39 bölgede parlamento seçimi, 19 bölgede ara seçim, 11 bölgenin idari merkezinin parlamento seçimi ve 5 şehirde yerel seçim de tamamlandı.

Rusya Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Ella Pamfilova, seçime katılım oranının yüzde 45,15 olduğunu açıkladı. İnternet sayfasına bugüne kadar hiç olmadığı kadar siber saldırı gerçekleştiğini de bildirdi.

Bu yılki seçimlerde sandıklar kameralarla izlendi. Moskova dahil 7 bölgede seçmenler uzaktan elektronik oylama yaptı. Elektronik oylamaya katılanlardan biri de Rusya Devlet Başkanı Putin oldu.

Sandıkların kapanmasıyla sonuçlara ilişkin sandık anketi de açıklandı. Buna göre Duma seçimlerinde Rusya Devlet Başkanı Putin’in partisi Birleşik Rusya yüzde 45,2, Komünist Parti yüzde 21, Liberal Demokrat Parti yüzde 8,6, Adil Rusya yüzde 7,9 oyla barajı aşan partiler oldu.

Öte yandan seçimlerde Putin’in partisinin geçen seçimlere göre daha az oy alması dikkati çekti. 2016’da yüzde 54,20 alan Putin’in partisi 343 sandalyeye sahip olmuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.