Rusya, Ukrayna’da savaşırlarsa mahkumlara özgürlük sağlıyor

Rus ordusu tarafında yaşanan krizlerden birisi de işçi eksikliği. Bu sorunu çözmek gayesiyle Rus Hükümeti değişik bir karara imza attı.

Mahkumlar 218 bin Rus Rublesi (65 bin TL) maaş karşılığında savaşa dahil olabilecek, şayet savaştan 6 ay sonunda sağ dönmeyi başarırlar ise de af yasası ile özgür bırakılacaklar.

Rus Ordusunun mahkumları “Ukraynalı nazileri öldürmeye gidiyoruz” diyerek teşvik ettiği söyleniyor.

Anlaşmalar kağıda dökülmeyecek

Yablonevka,Obukhovo ve Fornosovo cezaevlerinde işe alımlar başladı. Bir mahkum yakınının yaptığı açıklamada “Müfettişler Cuma akşamı Yablonevka’ya geldi. Mahkumlarla konuşup onlardan vatanı savunmalarını istediler” dedi ve kelamlarına şöyle devam etti,

“Mahkumlara Nazi’leri bulmanın kolay olmadığı bu yüzden de herkesin geri dönemeyeceği söylendi. Yetkililer gidenlerden yalnızca yüzde 20’sinin dönmesini beklediklerini açıkladılar. Hayatta kalan mahkumların cezaları affedilecek ve 200 bin Ruble ödül verilecek. Hayatını kaybedenlerin ailelerine de 5 milyon Ruble ödeme yapılması kelamı verildi. Lakin bu mutabakatların hepsi yalnızca kelamda olacak ve hiçbir biçimde kağıda dökülmeyecek”

Putin’in planları yolunda gitmiyor

Rusya Federal Güvenlik Servisi’nin de (FSB) planlamanın içinde olduğu sav edilirken Batı medyası beklenmedik atağın Putin’in çaresizliğinden kaynaklandığını yazdı.

Rusya’da birinci başta başlatılan askere alım kampanyası yalnızca daha evvel askerlik yapanlar içindi. Lakin ağır kayıplarla devam eden savaşın 5. ayında ordunun kapıları mahkumlara bile açıldı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.