Rusya havaya uçurdu! ABD ve NASA ayağa kalktı! Jet cevap: İkiyüzlüler

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, 15 Kasım’da uzayda bulunan bir Rus uydusunun füzeyle başarıyla vurulduğu belirtildi.

Açıklamada, “1982’den bu yana yörüngede bulunan ve artık çalışmayan Tselina-D adlı uzay aracı başarıyla vurulmuştur.” denildi.

ABD’nin söz konusu faaliyeti nedeniyle Rusya’ya yönelik suçlamalarına da yanıt verilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Rusya’nın, söz konusu denemeyle Uluslararası Uzay Üssü (ISS) için tehlike oluşturduğuna yönelik ABD tarafından yapılan açıklamaları ikiyüzlülük olarak değerlendirmekteyiz. ABD kimseye bilgi vermeden insansız hava araçları da dahil olmak üzere son model ekipmanlarını yörüngede aktif olarak deniyor ve geliştiriyor. Uzayda daha önce benzer denemeler ABD, Çin ve Hindistan tarafından da gerçekleştirilmiştir.”

ABD VE NASA’DAN SERT TEPKİ

Test, Rusya’nın kendi uydularından birini havaya uçurdu ve Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) ekibini kapsüllere sığınmaya zorlayan bir enkaz dalgası yarattı.

İstasyonda şu anda 7 mürettebat bulunuyor. Bu mürettebatın 4’ü Amerikalı, biri Alman ve 2’si Rus.

Uzay istasyonu, yaklaşık 420 kilometre yükseklikte yörüngede dönüyor.

Uydusavar füze testi için kendi uydusunu vuran Moskova’ya ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price’tan sert tepki geldi.

Price, Moskova’nın bugün kendi uydularından birini anti-uydu füzesi kullanarak vurduğunu, vurulan uydunun bin 500 takip edilebilir boyutta ve yüzbinlerce de küçük parçaya ayrılan enkazının dünya yörüngesindeki diğer uydular ve görev yapan astronotlar için ciddi bir tehlike teşkil ettiğini savundu.NASA yöneticisi Bill Nelson, Rusya’nın uzay füzesi testinden dolayı oldukça öfkelendiğini dile getirdi. “Rusya’nın yalnızca Amerikalı ve uluslararası ortak astronotları değil, aynı zamanda kendi kozmonotlarını ve Çin uzay istasyonundaki taykonotları da tehlikeye atması düşünülemez” dedi.

TRT Haber’in haberine göre, Rus uzay ajansı Roscosmos ise denemenin abartıldığını söyledi.

Ajans , “Bugün mürettebatı standart prosedürlere göre uzay aracına gitmeye zorlayan cismin yörüngesi, ISS yörüngesinden uzaklaştı. İstasyon yeşil bölgede” dedi.

ISS KAZADAN KIL PAYI KURTULMUŞTU

Uluslararası Uzay İstasyonu, Fengyun-1C hava uydusundan kalan bir enkaz parçasının kendisine doğru ilerlemesi nedeniyle acil yörünge değişikliği yapmıştı.

İstasyonun 23 yıllık yörünge ömrü boyunca, enkazdan kaçınma eylemi gerektiren yaklaşık 30 yakın kaza riski oluştu. Bu müdahalelerden üçü 2020’de meydana geldi.

2021’in mayıs ayında ufak bir uzay çöpü parçası, ISS’nin Kanada yapımı robot kolunda 5 milimetrelik bir delik açtı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.