Prens Selman’dan Biden’a ‘Cemal Kaşıkçı’ karşılığı: Sizin de kusurlarınız oldu

ABD Lideri Joe Biden’ın Suudi Arabistan ziyareti devam ederken, Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili Biden’ın açıklamalarına Suudi Arabistan’dan cevap geldi.

BİDEN’IN “SERT” CEMAL KAŞIKÇI AÇIKLAMALAARI

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın 2018’de İstanbul’daki Suudi konsolosluğunda öldürülmesinin akabinde insan hakları konusunda sert sözlerle eleştirdiği Suudi Arabistan’ı ziyaret eden Biden’ın bu adımı, ülkesinde büyük reaksiyonlara yol açtı. Cinayetle ilgili “Hesap soracağız” açıklamasının üzerinden çok vakit geçmemişken Suudi Arabistan’a giden Biden, dün görüştüğü Suudi Veliaht Prensi Muhamemd bin Selman’a, Kaşıkçı cinayeti konusunu direkt sorumlu olduğunu düşündüğünü söylediğini anlatmıştı. Biden, Prens Selman’ın Kaşıkçı cinayetinden ferdî olarak sorumlu olmadığını savunduğunu, fakat kendisinin bu fikirde ısrarcı olduğunu kaydetmişti.

BİN SELMAN IRAK İŞGALİNİ HATIRLATTI

Konuyla ilgili Suudi Arabistan idaresinden de bir açıklama geldi. Sözcü’nün Reuters’tan aktardığı habere nazaran; İngiliz haber ajansına açıklama yapan bir Suudi yetkili, görüşmede Prens Selman’ın Biden’a Kaşıkçı’nın öldürülmesi üzere yanılgıları engellemeye çalıştığını, lakin ABD’nin de Irak üzere hususlarda yanlışlar yaptığını söylediğini aktardı.

Prens’in Biden’a “başka ülkelere çeşitli pahaları dayatmanın geri tepeceği” uyarısında bulunarak, ABD’yi üstü kapalı olarak eleştirdiği kaydedildi. Selman’ın görüşmede Irak’taki ABD işgalini, azaplarla bir devir gündemden düşmeyen Ebu Gureyb cezaevini ve geçen ay İsrail ateşinde öldürülen Filistinli gazeteci Hoş ebu Akleh’i de gündeme getirdiği belirtildi.

BIDEN: ORTA DOĞU’DAN AYRILMAYACAĞIZ

Öte yandan ABD Lideri Biden, Suudi Arabistan ziyaretinin ikinci gününde yani bugün Körfez ülkeleri, Mısır, Ürdün ve Irak heyetlerinin katıldığı Körfez İşbirliği Kurulu (KİK) doruğunda yeni açıklamalar yaptı. Biden, ABD’nin Orta Doğu’da etkin bir ortak olmaya devam edeceğini belirterek bölgede Rusya, Çin ya da İran’ın doldurabileceği bir boşluk bırakmayacaklarını yineledi.

Biden, Cidde’deki temasları kapsamında Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi ile bir ortaya geldi. İki önder, terör örgütü DEAŞ’ın tekrar güç kazanmasını engellemek için Irak ile ABD ortasındaki güvenlik uyumun devam ettirilmesini konusunda hemfikir olduklarını lisana getirdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.