Prens Selman’dan 1 trilyon dolarlık proje: Çöle yatay gökdelen

Ülkesini turistik bir merkeze dönüştürmek isteyen Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman, bu defa mimari bir plan ile gündemde.

‘Neom’ isimli bir megakent kuracağını daha evvel ilan etmişti. Wall Street Journal’ın haberine nazaran bu kentin bir modülü olarak da ‘Mirror Line’ isimli bir konut projesi hazırlanıyor.

120 kilometre uzunluğunda birbirine bakan çift mega yapıdan oluşan bu proje tam 1 trilyon dolara mal olacak. 487 metrelik yüksekliği ile ABD’nin 381 metrelik Empire State binasını geçecek.

5 MİLYON İNSAN YAŞAYACAK

Gökdelenlerin yatay mimarisi olarak hazırlanan ikiz ‘mega yandelenler’in 5 milyon beşere konut sahipliği yapması bekleniyor. Bu yapılarda yer altından süratli tren teknolojisi ile en uzak uzaklık ise 20 dakikada aşılabilecek halde hazırlanacak.

Selman, büsbütün etraf dostu olacağını belirttiği projenin 2030’a hazır olacağını öne sürüyor. Lakin mühendisler lakin 50 yılda inşa edilebileceğini savunuyor.

Yatay çiftçilik ile yapıların besin muhtaçlığının karşılanması amaçlanıyor. Sakinler, günde üç öğün yemek için aidat ödeyecek.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.