Netflix harekete geçti: Parola paylaşımı kalkıyor, reklamlar geliyor, fiyatlar düşüyor

10 yıldır birinci sefer abone sayısında düşüş olduğunu paylaşan Netflix, net adımlar atmaya başladı. Platform, çalışanlarıyla paylaştığı bir notta bu yıl sonuna kadar reklamların geleceğini ve parola paylaşımının sonlanacağını belirtti. Yeni uygulamalarda dikkat çeken nokta ise reklamlı seçeneğin daha düşük fiyatla sunulacak olması.

Geçen ay birinci çeyrek yararlarını açıklayan Netflix, yılın birinci üç ayında 10 yıldır birinci sefer 200.000 abone kaybettiğini ve önümüzdeki aylarda iki milyon daha kaybetmeyi beklediğini söyledi. Abone duyurusundan bu yana, Netflix’in pay fiyatı da düştü.

Netflix yaşadığı bu külfetli günlere tahlil için çalışmalara başladı bile. Netflix CEO’su Reed Hastings, abone sayısında düşme yaşandığını bildirdikten sonra tedbirler almaya başladıklarını belirtti ve platformda reklamlara yer vermekten, ortak parola kullanımını sonlandırmaktan bahsetti.

Netflix, çalışmalarını hızlandırarak çalışanlarına bu yıl sonuna kadar planlarını devreye alacağını duyurdu.

Squid Game üzere üretimlerle bu yıla damga vursa da 10 yıl içinde birinci kere abone sayısında düşüş kaydetti.

YIL SONUNA KADAR REKLAMLAR GELMİŞ OLACAK

Netflix yöneticileri, çalışanlara; Netflix hesap girişlerinin paylaşılmasına ait baskının yanı sıra reklam dayanaklı bir uygulamanın tanıtımının bu yılın dördüncü çeyreğinde en kısa müddette gelebileceğini söyledi.

Yöneticiler, yılın son üç ayında, başlangıçta belirtilenden daha süratli bir biçimde, reklam dayanaklı, daha düşük fiyatlı bir abonelik seçeneği sunmayı hedeflediklerini söyledi. Bu da Hastings’in abone kaybını duyururken reklamlı seçeneğin bir yahut iki yıl içinde gelebileceğine dair öngörüsünden çok daha kısa müddette yeniliklerin gerçekleşeceği manasına geliyor.
Notta, “Evet, süratli ve hırslı ve kimi ödünler gerekecek” diye yazıldı.

Platformun, Stranger Things üzere üretimleri devam etse de kimi gösterilerini ansızın sonlandırması ve artan üyelik fiyatlarının abone sayısının düşmesinde rol aldığı düşünülüyor.

RAKİPLERİNİ ÖRNEK ALIP FİYATLARI DÜŞÜRECEK

Netflix, akış erişimi için çeşitli ödeme katmanları sunuyor lakin yeni reklam takviyeli seçeneğin daha az maliyetli olacağı üzerinde duruluyor. Netflix’in bu noktada öbür akış hizmetlerini örnek alması bekleniyor.

Örneğin HBO Max, ayda 15 dolar karşılığında ticari olmayan bir hizmet sunuyor ve reklam içeren hizmet için ise ayda 10 dolar alıyor.

Çalışanlara iletilen notta Netflix yöneticileri, HBO ve Hulu’nun reklam takviyeli bir hizmet sunarken güçlü marka olmayı sürdürebildiklerine de dikkat çekti.

Notta, “Apple dışındaki her büyük yayın şirketi, reklam dayanaklı bir hizmet duyurdu. Yeterli bir nedenle, beşerler daha düşük fiyatlı seçenekler istiyor” diye belirtildi.

Geçen ay Netflix, hesabını birkaç şahısla paylaşan abonelerden daha yüksek fiyatlar almaya başlamayı planladığını da duyurmuştu.

Netflix’ten Greg Peters parola paylaşımı ile ilgili şunları söylemişti: “Yani, farklı bir kentte yaşayan bir kız kardeşiniz varsa, Netflix’i onunla paylaşmak istiyorsanız, bu şahane. Bu paylaşımı kapatmaya çalışmıyoruz, lakin onunla paylaşabilmek için biraz daha fazla ödemenizi isteyeceğiz.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.