Meydanlar farklı sloganlar aynı

Savaş karşıtları, dünyanın dört bir yanında farklı dillerde aynı sloganı attı. Sokakları ve meydanları dolduran yüz binlerce protestocu, ellerinde ‘savaşı durdurun’ dövizleri taşıyarak barış çağrısında bulundu.

DÜNYA 28.03.2022 08:02

Meydanlar farklı sloganlar aynı

Abone Ol google-news

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Dünyanın pek çok ülkesinde savaş karşıtı binlerce kişi sokaklara, meydanlara döküldü. Ukrayna’da ikinci ayına giren savaşa karşı dün Bulgaristan’dan Çekya’da Belçika’dan İngiltere’ye barış çığlığı yükseldi. İngiltere’nin başkenti Londra’da binlerce kişi Ukrayna’ya destek gösterisi düzenledi. Eylemciler, ellerinde Ukrayna bayraklarıyla Trafalgar Meydanı’na yürüyerek, Rusya-Ukrayna savaşının bir an önce son bulması çığlığını yükseltti. Savaş karşıtı protestoda eylemciler, “Savaşa hayır”, “Putin dur” dövizleri taşıdı.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de de Kuzey Tren İstasyonu önünde binlerce savaş karşıtı bir araya geldi. Ukrayna’ya yönelik saldırıları protesto eden eylemciler, merkez tren istasyonu’na kadar yürüdü. Savaş karşıtları tarafından yapılan açıklamada Rusya’ya uygulanan ekonomik yaptırımların artırılmasını gerektiği söylendi.

Binlerce Rus, Moskova’nın Ukrayna’yı işgaline karşı Prag’da sokaktaydı. Prag’ın Barış Meydanı’ndan Çek başkentinin merkezine doğru yürüdüler. Polis, yürüyüş yapanların sayısını yaklaşık 3 bin olarak belirledi. Protestocular, “Savaşa hayır” sloganları attı.

Binlerce Bulgaristan vatandaşı, ülkenin farklı şehirlerinde Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline yönelik protesto gösterilerilerine cumartesi ve pazar günleri devam etti. Plovdiv, Varna ve Burgaz’da yüzlerce protestocu, şehir merkezine yürüdü. Göstericiler arasında, Ukrayna’daki savaştan kaçan Ukraynalılar da vardı. Başkent Sofya’da ise Battenberg Meydanı’nda Ukrayna ile dayanışma konseri düzenlendi. Dış Haberler

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.