Meclis’te yeni hafta gündemi: İktisada ait ‘torba’ kanun teklifi

Türkiye Büyük Millet Meclisi yeni haftada, torba kanun teklifi ve avukatlık kanun teklifi görüşmeleri için mesai yapacak.

Haftalık çalışmasına 24 Mayıs Salı başlayacak Genel Şurada birinci olarak Bankacılık Kanunu’nda değişiklik yapılmasını öngören torba kanun teklifinin görüşmelerine devam edilecek.

Teklife nazaran, bilançolarında yer alan yabancı paralarını, bu yılın sonuna kadar dönüşüm kuru üzerinden Türk lirasına çeviren şirketlerin, faiz ve kar hisseleri ile başka yararlarından kurumlar vergisi alınmayacak.

Bu haktan yararlanmak için mevduatın en az 3 ay vadeli Türk lirası mevduat ve katılma hesaplarında değerlendirmesi gerekecek.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca imali tamamlanarak büyükşehir belediyelerine devredilen metro projeleri için harcanan meblağlar, belediyelerin vergi gelirleri hisselerinden azami yüzde 5’i oranında tahsil edilecek.

Genel Şurada daha sonra Avukatlık Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi de görüşülecek.

AK PARTİ’DE KÜME BAŞKANVEKİLİ SEÇİMİ

Meclis’te yeni haftada Siyasi partilerin küme toplantıları da olacak.

Ayrıyeten AK Parti’de yeni küme başkanvekili seçimi yapılacak.
Çarşamba günü saat 13.00’te basına kapalı toplanacak AK Parti kümesi misyonundan af talebi kabul edilen Denizli Milletvekili Cahit Özkan’ın yerine yeni küme başkanvekilini seçecek.

Edinilen bilgiye nazaran bu vazifeye, Adalet Komitesi Lideri Yılmaz Tunç’un seçilmesi bekleniyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.