Mahkemeden Ezgi Mola hakkında karar! Birinci açıklama!

Oyuncu Ezgi Mola’nın, “nitelikli cinsel saldırı” kabahatinden ceza alan Musa Orhan’a hakaret ettiği gerekçesiyle yargılandığı davada karar açıklandı.

Ankara 31. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, sanık Mola ve avukatı katıldı.
 

Temele ait mütalaaya karşı diyecekleri sorulan Ezgi Mola, evvelki beyanlarını tekrarladığını belirterek, “O kadar çok bu potansiyelde insan salıveriliyor ki… Ben gündemdeki paylaşımları görerek bu tweeti attım. Herkes toplumsal medyada ayaklanmış durumdaydı. Paylaşımımın sert olduğunu düşünmüyorum. Hudut bozukluğu ile yapılan bir paylaşımdı. Fikirlerimi belirttim. Ortada ölmüş bir insan var. Biz bir birimize dayanak olmalıyız. Kim olsa tekrar tıpkı halde davranırdım.” dedi.

Daha sonra kelam alan Musa Orhan’ın avukatı Mehmet Erkan Akkuş, sanığın reklam için paylaşımda bulunduğunu ve bunu bir gelir kapısı haline getirdiğini savunarak, ceza istedi.

Bunun üzerine kelam alan Mola, katılan tarafın kendisinden 50 bin lira talep ettiğini belirterek, “Hatta ‘Tweeti silmesen de olur, 50 bin lira ver belgeyi kapatalım.’ dediler. Uzlaştırmacı tarafından arandım. 50 bin lira ödenmesi durumunda şikayetten vazgeçileceği formunda kelamlar söylendi. Asıl gelir kapısı yaratmak bu olurdu. Benim tweetimin öncesinde yüz binlerce tweet vardı. Setten arkadaşlarım bu teklifin yapıldığı ana şahit olmuştur.” diye konuştu.

Taraf avukatlarının beyanının akabinde son kelamı sorulan Mola, beraatini talep etti.

Daha sonra kararı açıklayan hakim, oyuncu Ezgi Mola’yı, hakaret kabahatinden 87 gün karşılığında 6 bin 960 lira isimli para cezasına çarptırdı.

Mola, duruşmanın akabinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, karara şaşırmadığını söyledi.

OLAY

Mağdur İpek Er (18), 7 Temmuz 2020’de Siirt Cumhuriyet Başsavcılığına müracaat ederek, daha evvel toplumsal medyada tanıştığı Musa Orhan’ın kendisine cinsel taarruzda bulunduğu argümanıyla şikayetçi olmuş, bunun üzerine soruşturma başlatılmıştı.

Er, 16 Temmuz 2020’de intihar teşebbüsünde bulunmuş ve iki gün sonra hayatını kaybetmişti. Er’in vefatının akabinde gözaltına alınan Orhan, 19 Temmuz’da tutuklanmış, avukatının itirazı üzerine tutuksuz yargılanmak üzere hür bırakılmıştı.

Siirt Valiliğince 16 Temmuz’da açığa alınarak vazifesinden uzaklaştırılan Orhan, İçişleri Bakanlığınca, “nitelikli cinsel saldırı” kabahatinden hakkında yürütülen soruşturma nedeniyle Jandarma Genel Komutanlığından ihraç edilmişti.

Musa Orhan’a, yargılandığı Siirt 1. Ağır Ceza Mahkemesince, cinsel atak hatasından 10 yıl mahpus cezası verilmişti.

Oyuncu Ezgi Mola da Orhan’ın tutuklanmasına yönelik toplumsal medyadan davette bulunmuştu.

Orhan’ın avukatı, Ezgi Mola’nın paylaşımı ile ilgili “sesli, yazılı yahut manzaralı bir mesaj ile hakaret” kabahatinden Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına cürüm duyurusunda bulunmuştu.

Ankara 31. Asliye Ceza Mahkemesinde “basit yargılama” yoluyla görülen davada Mola, 65 gün isimli para cezasına (5 bin 200 lira) çarptırılmıştı. Mola’nın avukatları karara itiraz ederek, genel kararlara nazaran yargılama yapılmasını talep etmişti.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.