Kudüs’teki Fransız Hastanesi: İsrail polisi direkt Filistinli gazetecinin tabutuna saldırdı

Saint Joseph Fransız Hastanesi Müdürü Cemil Kusa, Kudüs Latin Patriği Pierbattista Pizzaballa, Rum Ortodoks Kilisesi Patriği 3. Theophilos ile Fransız Konsolosluğu ve Vatikan temsilciliğinden yetkililer, İsrail polisinin Filistinli gazeteci Ebu Akile’nin cenazesine ve tabutunu taşıyanlara saldırısını kıymetlendiren bir basın toplantısı düzenledi.

Hastane Müdürü Kussa, İsrail polisinin hastaneye girdiği, tabuta saldırdığı, acil kısmına yaptığı baskını gösteren imajları paylaşarak, “Cenazede rastgele bir şiddet yoktu. İsrail polisi direkt tabuta saldırdı ve tabutu maksat aldı.” dedi.

‘Tek emelleri hastaneyi basmaktı’

Cenazede polise rastgele bir taarruz olmadığını, aksine polisin saldırgan davrandığını vurgulayan Kussa, imajlar eşliğinde İsrail polisinin hastane binasının girişini basarak ses bombası ve göz yaşartıcı gaz bombası attığını, bu sırada doğuma gelen bir gebe bayanın da kapıda bu atağa maruz kaldığını anlattı.

Kussa, “Hastaneden rastgele bir taarruz yoktu. Tüm hastalar ve ziyaretçiler içeri hakikat kaçıyordu. (İsrail polisinin) Tek gayeleri hastane binasını basmaktı. Onlara hücum yapan yahut direnen biri yoktu. Bu sırada tabut otomobile yüklenmişti.” dedi.

İsrail polisinin ses bombası ve kauçuk kaplı mermiyle müdahalesinde 30 kişinin yaralandığını aktaran Kussa, hastane idaresinin avukat heyetiyle görüştüğünü ve yargıya başvurmak üzere bir belge üzerinde çalıştığını söyledi.

Kussa, İsrail polisinin baskınından kısa mühlet evvel AB Filistin Topraklarındaki Temsilcisi ve Fransa’nın Kudüs Başkonsolosu ile birlikte rütbeli polislerle görüştüklerini ve cenazenin barışçıl biçimde hastaneden çıkmasını talep ettiklerini lisana getirdi.

Hastane Müdürü, “Filistin bayrakları taşınır ve birtakım sloganlar atılmaya devam ederken Ebu Akile’nin cenazesi kapıdan bir santim dışarı çıkarsa, polisin güç kullanarak müdahale edeceği” karşılığını aldıklarını paylaştı.

“Tabuta saldırmaları karşısında şaşkına döndük”

Kussa, yaptığı açıklamada, “Bizler İsrail polisini, cenazeye karşı aksiyonlarından ötürü kınıyoruz. Cenaze barışçıldı. Avrupa Birliği Temsilciliği polise cenazenin barışçıl halde çıkarılmasını istediğini bildirdi. Bu merasime hürmet duymalarını beklerdik. Hastanenin kapılarını açarak karşı taraftan rastgele bir atak olmaksızın tabuta saldırmaları karşısında şaşkına döndük. Hastanenin ana girişine, koridorlarına ve acil servise saldırılması karşısında şok yaşadık.” diye konuştu.

İsrail polisinin “kendilerine taş atıldığı” tarafındaki açıklamasına ait görüntü kayıtlarında bir ize rastlanmadığını aktaran Kussa, polisin cenazede atılan sloganları ve Filistin bayraklarını amaç aldığını söz etti.

Kussa, “Bunun Hristiyanlıkla bir alakası yok, bu insani bir durumdu. Benim vazifem hastalara sıhhat hizmeti sağlamak. Burası bir hastane, savaş alanı değil. (Polis) Hastaneyi savaş alanına çevirdi.” dedi.

İsrail polisinin tabuta saldırısını kıymetlendiren Kussa, “Bu (tabuta saldırılması) insan hakkının ihlalidir. Cenazeyi taşıyanlar pek barışçıldılar. Polise saldırmadılar, polis direkt tabuta saldırdı. Sizlerin de görüntüde gördüğü üzere tabut neredeyse düşüyordu. Maksatları tabuttu.” dedi.

Kudüs’teki Hristiyan Kiliseler de İsrail polisinin saldırısını kınadı

Kudüs’teki Hristiyan Kiliseler ismine yapılan yazılı açıklamada da İsrail polisinin Filistinli gazeteci Hoş Ebu Akile’nin cenazesine saldırısı kınandı. Açıklamada, polisin, Hristiyan bir sıhhat kurumuna baskın düzenlediği, tabutu taşıyanlara saldırdığı ve müteveffanın anısına saygısızlık yaparak tabutun neredeyse düşmesine neden olduğu aktarıldı.

İsrail polisinin, baskını, kauçuk kaplı mermi, ses bombası, göz yaşartıcı gaz ve copla orantısız güç kullanarak müdahalesi “inanç özgürlüğü dahil olmak üzere temel insani haklara, memleketler arası normlara ve kurallara karşı feci bir ihlal olduğu” paylaşıldı.

Al Jazeera muhabiri Tatlı Ebu Akile’nin öldürülmesi

Katar merkezli Al Jazeera televizyonunun tecrübeli saha muhabiri Sevimli Ebu Akile (51), 11 Mayıs’ta İsrail güçlerinin Batı Şeria’da bulunan Cenin’deki mülteci kampına düzenlediği baskını takip ettiği sırada, İsrail askerlerinin açtığı ateşle öldürülmüştü.

Ebu Akile’nin yanında bulunan gazeteci Ali es-Sumudi de sırtından yaralanmıştı.

Ebu Akile’nin vazifesi başında ve üzerinde “basın” yazılı çelik yelek varken İsrail askerlerince gerçek mermiyle vurularak öldürülmesi reaksiyonlara neden olmuştu.

İsrail’in öldürdüğü Filistinli gazeteci, işgal altındaki Doğu Kudüs’te on binlerce kişinin iştirakiyle cuma günü son seyahatine uğurlanmıştı.

İsrail polisi, Ebu Akile’nin tabutunu hastaneden alarak işgal altındaki Doğu Kudüs’ün Eski Kent bölgesine taşımak isteyenlere kauçuk kaplı mermi, ses bombası ve coplarla müdahale etmiş, bu sırada tabutun düşme tehlikesi yaşaması milletlerarası kamuoyunda reaksiyonla karşılanmıştı.

Polis, Eski Kent’te ve etrafında cenazeye katılmak için toplanan kümelere karşı gün uzunluğu güç kullanmıştı.

İsrail polisi, cenazede yaşanan olayları soruşturmak üzere müfettiş görevlendirdiğini duyurmuş lakin açıklamasında polisin tabutu taşıyanlara karşı güç kullanmasına ait ayrıntı yer almamıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.