Konutunuzun Yolunu Mu Karıştırıyorsunuz? O Amansız Hastalığı Yakalanmış Olabilirsiniz

Kadın erkek demeden ekseriyetle 65 yaş üstü bireylerin yakalandığı, başlarda unutkanlıkla başlayan vakit geçtikçe farklı durumlar yaşanılabilen bu hastalık çağımızın hastalığı durumuna gelmiş durumda. Evet hakikat varsayım ettiniz. Alzheimer hastalığından bahsediyoruz.

Alzheimer; çoğunlukla yaşlılıkla birlikte beyin hücrelerinin ölmesi sonucunda hafıza kaybı ve bunamaya sebep olan, bugün için geri döndürülemeyen bir nörolojik hastalıktır. Birden fazla durumda, bunama Alzheimer hastalığına bağlıdır. 65 yaş üstü her 14 şahıstan biri Alzheimer’a yakalanıyor ve 85 yaş üstü bireyler için bu sayı altı bireyden biri. Sinyalleri ve semptomları erken bir tarihte tanımak kıymetlidir. Alzheimer hastalığını bu belirtilerden tanıyabilirsiniz…

ALZHEİMER’IN NEDENLERİ

Alzheimer bir demans cinsidir. ‘Alzheimer’ terimi çoklukla daha genel bir bunama çeşidi ile karıştırılır, fakat bu yanlışsız değildir. Alzheimer hastalığında muhakkak bunama vardır, fakat bunaması olan her insan Alzheimer’a sahip değildir. Alzheimer, tabiatı gereği dejeneratif olan, yani vakitle berbatlaşan bir sendromdur. Beyin işlevinde devam eden bir düşüş var. Plaklar ve yumaklar ismi verilen makul proteinler beyinde birikir. Bu proteinler, sonunda hafızayı etkileyen hudut hücreleri ortasındaki bağlantısı kısıtlar. Alzheimer’a neden olan bu proteinlerin bilimsel bir delili yok. Lakin, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol seviyesi ile birlikte bu, hastalığa yakalanma riskini artırır. Hastalığın kesin nedeni şimdi bilinmiyor.

BELİRTİLER

Bu hastalığın kıymetli bir istikameti, yavaş başlaması ve vakitle kötüleşmesidir. Bunlar Alzheimer hastalığını tanımanıza yardımcı olacak birkaç semptomdur:

  • Hafıza kaybı: Bu en yaygın semptomdur. Beşerler yeni bilgileri akılda tutmakta sorun yaşamaya başlar. Örneğin, son zamanlardaki konuşma olayları hakkında bir şeyler unutmaya başlarlar. Okuma, konuşma, yazma ve matematik ile ilgili sıkıntılar da ortaya çıkmaya başlar.
  • Bilişsel fonksiyonlar: Düşünme, yargılama/karar verme ve manaya yeteneği yavaş yavaş kaybolur. İnisiyatif almak ve bağımsız hareket etmek zorlaşmaya başlar. Toplumsal marifetler dejenere olmaya başlar ve beşerler vakit ve/veya yer konusunda başları karışabilir.
  • Gerçekliği kaybetmek: Alzheimer hastaları şüphelenmeye yahut paranoyak olmaya başlayabilir. Tüm hastaların yarısında sanrılar vardır: gerçeklerle uyuşmayan inançlar. Paranoya ve kuşkular nedeniyle hastalar, eşleri yahut bakıcıları tarafından çalındıklarını yahut kendilerine palavra söylendiğini düşünebilirler. Halüsinasyonlar da yaygın bir semptomdur.
  • Günlük aktivitelerle ilgili sorunlar: Her vakit dünyanın en doğal şeyi olan aktiviteler artık daha güç ve sakar bir halde yapılıyor. Birebir vakitte, ortak toplumsal bağlantılar uzun müddet bozulmadan kalabilir. Bu nedenle dış dünyaya her şey yolundaymış üzere görünebilir.

TEDAVİ

Alzheimer için hala bir tedavi yok, fakat hastaların hayatlarını biraz daha kolaylaştırmaya yardımcı olabilecek kimi ilaçlar ve terapiler var. Erken Alzheimer’ı engellediği söylenen ilaçlar var, fakat bu ilaçlarla ilgili görüşler bölünmüş durumda. Birçok tabip, ilaçların yan tesirlerinin beyin hastalığı üzerindeki engelleyici tesirinden daha büyük olduğunu tez ediyor. Terapi çoğunlukla dayanak ve rehberlikle ilgilidir ve “Hastanın kendini en rahat ve inançta hissetmesini nasıl sağlayabiliriz?” sorusuna odaklanır. Emel, hastaların mümkün olduğunca uzun mühlet konutta yaşayabilmelerini sağlamaktır. Alzheimer hastalarının hala konutta yaşadıklarında daha âlâ çalıştıkları söylenir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.