Kayseri’nin çarşılarında gurbetçi rahmeti

Temmuz ayı başı itibariyle ülkeye daha fazla giriş yapan gurbetçilerin Kayseri’nin de çarşılarında yoğunluğa neden oldu.

Gurbetçilerin gelmesi ile birlikte esnafın işleri arttı

Kayserili esnaf da gurbetçilerin gelmesiyle bir arada işlerinde artış yaşandığını lisana getirdi.

Sarraf, pastırma, lokum ve dokuma eserleri revaçta

Kayseri’ye gelen gurbetçiler, sarraf, pastırma, lokum ve dokuma bölümleri başta olmak üzere birçok kesime hareket kattı.

“Gurbetçiler hem manevi hem de maddi olarak katkı sağlıyor”

İHA’nın haberine nazaran, temmuz ayı başı itibariyle gurbetçi vatandaşların Kayseri’ye gelmeye başladığını söyleyen sarraf Burhan Çetinyürek, “Gurbetçilerimizin bilhassa yaz devrinde ülkemize ve Kayserimize ziyaretleri bulunuyor. Bu ziyaretlerin gerek manevi gerek ekonomik olarak yansımaları var. Manevi tarafında sıla hasreti, akraba ziyaretleri olurken, bunun yanında ekonomik olarak da gerek ülkemiz gerek Kayserimiz bu durumdan nasibini alıyor. Bizler de kendi kuruluşumuz olarak öncelikli itimat siyasetimizi gelen gurbetçi müşterilerimize yansıtıyoruz.” diye konuştu.

“Geldiklerinde 1 yıl yatacak kadar pastırma alıyorlar”

Pastırmacı Yasin Hoş de “Gurbetçi vatandaşlarımızın iktisada alışılmış ki katkıları oluyor. Gurbetçilerimiz buraya geldikleri vakit dönüş yaparken, orada yiyecekleri 1 yıllık pastırma ve sucuk eserlerini bizden tedarik ediyorlar. Bu da yüklü bir ölçüye denk geliyor. O yüzden de bizim için gurbetçi müşterilerimizin çok büyük katkıları var. Yerli halkımız esasen sabah kahvaltıda yiyecekleri kadar aldıkları için ölçü olarak biraz daha az olmuş oluyor. Bize katkıları bu istikamette, gurbetçi müşterilerimiz bize çok büyük hareket katıyor. Fiyatlarımızda rastgele bir artış yok. Kurban münasebetiyle birtakım eserlerimizde indirim var. Sucuklarımız 115 liradan başlıyor 220 liraya kadar çıkıyor.


Pastırmalar 250 liradan 450 liraya kadar

Pastırmalarımız da 250 liradan başlıyor 450 liraya kadar değişiklik gösteriyor.” tabirlerini kullandı.

“Düğünlere hareket katıyorlar”

Şekerci Mustafa Baygül ise,“Gurbetçilerimiz Türkiye’ye bilhassa de Kayseri’ye katkıda bulunuyor. İçerisinde bulunduğumuz 3 aylık vakit zarfı içerisinde düzgün bir katkıları oluyor. Yeterli ki de gurbetçi var diyoruz. Hakikaten her şeyi ile işlere hareket getiriyorlar. Düğünleriyle, nişanlarıyla aklınıza ne geliyorsa her şeyleriyle hareket kazandırıyorlar. Buraya tatile geliyorlar. Annelerini, babalarını ve akrabalarını görmeye geliyorlar.” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.