Kavun çekirdeği yararlı mı, kavun çekirdeği yenir mi?

Kavun sağlıklı besinlerin başında gelmektedir.Yaz meyvesi olan kavunun hem kendisi hem çekirdeği epey yararlı bir besindir.Yazın sıklıkla tüketilen kavunun çekirdeklerini kurutarak yıl boyunca yiyebilirsiniz.

Kavun çekirdeği içerisinde yüksek oranda potasyum bulunmaktadır.Yıllardır tüketilen kavun çekirdeği adeta bir şifa deposudur.İçinde bulunan C vitamini sayesinde hücreleri yenilemekte epey başarılıdır.

Kavun çekirdeği nasıl tüketilir?

Kavun çekirdeği farklı hallerde tüketilebilen bir yiyecektir.Kavunun içerisinden aldığınız çekirdekleri yıkadıktan sonra kurutabilirsiniz.Kurutulan çekirdekleri ezip toz haline getirerek doğal ilaç yapabilirsiniz.Dilerseniz tavada kızartarak çekirdek üzere tüketebilirsiniz.Dafa farklı bir formda kullanmak için ise su ile kaynatarak bu suyu cilt bakımında kullanabilirsiniz.

Kavun çekirdeğinin ziyanı var mıdır?

Birçok yararını saydığımız kavun çekirdeğinin azda olsa ziyanı vardır.Bunların başında sindirim sıkıntıları gelmektedir.Kavun çekirdeği şayet çiğnenmeden tüketilirse kabızlığa yol açar.Basur rahatsızlığı bulunanların kavun çekirdeğini tüketmemesi önerilir..

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.