Katar ve Almanya’dan Taliban açıklaması

“DOHA ve Almanya, Afganistan’da terörle mücadelede Taliban ile iş birliğinin önemine dikkat çekiyor” Katar Dışişleri Bakanı Muhammed Bin Abdurrahman El Sani, Afganistan ile ilgili bu açıklamayı yaptı.

Katar Dışişleri Bakanı ile Alman Mevkidaşı Heiko Maas Berlin’de biraraya geldi. İkili görüşmenin ardından kameralar karşısına geçti.

Ortak basın toplantısında El Sani, insani bir felaketi önleme yönündeki iş birliğini görüştüklerini kaydetti.

El Sani, Taliban’a izolasyon uygulamanın Afganistan’a yardımcı olmayacağını savundu. Katar Dışişleri Bakanı ayrıca, Taliban’ın sözlerini yerine getirmesini beklediklerini ifade etti.

“Güvenlik açısından ya da teknik açıdan ele alınması gereken çok şey var. Önümüzdeki günlerde Taliban’ın daha önce verdiği sözlerden biri olan hareket özgürlüğüne ulaşmak için havaalanının yeniden açılması meselesinin Afganistan için en önemli konulardan biri olduğunu düşünüyoruz”

Alman Dışişleri Bakanı Maas da Afganistan’daki öncelikli meselenin insan haklarına saygı olduğuna dikkat çekti.

“Taliban ile yaptığımız görüşmelerde her zaman bizim için saygı duyulmasını beklediğimiz kriterler olduğunu açıkça belirttik. Bunlar insan hakları ve özellikle kadın hakları ile kapsayıcı bir hükümetin oluşumu…”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.