Kadirov’dan Putin’e üstü kapalı tenkit

Rusya ordusunun Ukrayna’nın kuzeydoğusunda geri çekilme durumunda kalmasının Moskova’da karışıklığa sebep olabileceğini belirten Çeçenistan Cumhurbaşkanı Ramazan Kadirov, Rısya ordusu ve Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in ‘gerçek durumdan tam olarak haberdar olmayabileceğini” söyledi.

Telegram üzerinden bir sesli bildiri paylaşan Kadirov, Rus ordusu hakkında “Hatalar yaptılar ve bundan gerekli dersleri çıkaracaklarını düşünüyorum” dedi.

Guardian’ın haberine nazaran, mevzuyu Putin ile konuşabileceğini belirten Kadirov, “Stratejide bugün yahut yarın rastgele bir değişiklik yapılmazsa, alandaki gerçek durumu onlara açıklamak için savunma bakanlığının liderliği ve ülkenin liderliği ile konuşmak zorunda kalacağım. Bu çok enteresan ve şaşırtan bir durum.” diye konuştu.

Çeçenistan birlikleri de Rusya’nın Ukrayna’daki işgalinde yer alıyor. Putin’e bağlılığıyla bilinen Kadirov, “Kremlin’in tam olarak denetim edemediği birkaç Rus siyasi figüründen biri.”

Putin, Ukrayna’yı “birkaç gün içinde ele geçireceği tarafında yanlış planından” ötürü eleştirilmişti. Rusya önderi, ülkesinin Ukrayna’da ‘hiçbir şey kaybetmediğini’ söylemişti.

Putin’in cephede “kayıp haberleri” geldiği sırada cumartesi günü Moskova Günü kutlamalarına katılması da reaksiyon çekmişti.

CEPHEDE SON DURUM

Ukrayna idaresi, ülkenin kuzeydoğusunda büyük çapta topraklarını geri aldığını belirtirken, Rusya, birliklerini Harkiv etrafından geri çekeceğini açıkladı.

Ukrayna’nın ağustos ayı sonunda başlattığı karşı taarruzlarda süratli ilerleme kaydettiği ve Harkiv bölgesindeki İzyum kentini süratle ele geçirdiği bildirildi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy her akşam nizamlı olarak yayınladığı halka sesleniş görüntüsünde Ukrayna silahlı güçlerinin karşı taarruzun başlamasından bu yana 2 bin kilometre kare toprağı geri kazandığını belirtti.

İzyum’un kaybedilmesinin Rusya’nın bugüne kadar yaşadığı en büyük hezimet olduğu belirtiliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.