Japonya’dan Rusya’ya ‘vergiden muaf bölge’ tepkisi

Japonya’da hükümet, kuzeyindeki Kuril Adaları bölgesinde Rusya’nın vergiden muaf bölge oluşturacak kanunu onaylamasının “talihsizlik” olduğunu bildirdi. Baş Sekreter Matsun,o “talihsizlik” olarak değerlendirdiği hamlenin, “Japonya’nın dört adaya yönelik pozisyonuyla ve tarafların ortak ekonomik faaliyetleri hedefleyen müzakereleriyle uyumlu olmadığını” belirtti.

“Japonya’nın Kuzey Bölgelerine yönelik pozisyonunun, Rus muhataplara defalarca hatırlatıldığına” işaret eden Baş Sekreter, Rusya’nın daha da ileri giderek “tercihli vergilendirme mevzuatını” kabul etmesinin üzüntü verici olduğunu söyledi.

Ne olmuştu?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Eylül 2021’de Kuril Adaları’nda gümrüksüz bölge kurulması ve 10 yıl süreli yabancı firmaların yatırımlarının kurum ve emlak dahil çeşitli vergilerden muaf tutulması planını duyurmuştu.

Kuril sorunu

Sovyetler Birliği, İkinci Dünya Savaşı’nın sonunda 1945’te, Rusya’nın Kamçatka Yarımadası’ndan Japonya’nın Hokkaido Bölgesine uzanan ve Pasifik Okyanusu ile Ohotsk Denizi’ni birbirinden ayıran Kuril Adaları’nı ilhak etmişti. Japonya’nın da “Kuzey Bölgeleri” olarak adlandırdığı bölgenin ilhakı sonrası, Rusya ile Japonya arasında barış antlaşması görüşmelerinde taraflar, toprak parçaları konusundaki uyuşmazlık nedeniyle sonuca ulaşamıyor.

Japonya Rusya’daki enerji projelerinden çekiliyor

Japonya Rusya Merkez Bankası’nın varlıklarını donduruyor

Japonya Rusya’ya ‘yaptırım’ mesajı verdi

Japonya’da stagflasyon beklenmiyor

Japonya, Rusya’ya karşı ekonomik yaptırımlarını genişletti

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.