İtalya seyahat rehberi

Turistik açıdan dünyanın en çok ziyaret edilen ülkelerden biri olan İtalya, gezip görülebilecek pek çok destinasyona mesken sahipliği yapıyor.

Sanatsal ve kültürel açıdan dünyaya istikamet veren İtalya, bu özelliğini günümüzde hala devam ettiren ülkelerden. Kendine has mutfağı ile birbirinden lezzetli tatlara sahip olan İtalya, geçmişi Antik Çağ’a uzanan yapıları ve kutsal yerleriyle birlikte ziyaretçilerine eşsiz bir tecrübe sunuyor.

İtalya seyahatlerinin başlangıç noktası, Avrupa’nın en beğenilen kentlerinden biri olan Roma.

Kolezyum, Pantheon ve Navona Meydanı başta olmak üzere pek çok simge destinasyonun bulunduğu Roma, İtalya’nın kalbi olarak nitelendiriliyor.

Roma seyahatlerinden sonra ziyaretçileri, Rönesans akımının doğduğu yer olarak bilinen Floransa kucaklıyor. Görkemli yapısıyla dikkat çeken Giotto’nun Çan Kulesi ve bronz kapılarıyla ünlü Aziz Giovanni Vaftizhanesi Floransa’da görülmesi gereken yerlerden.

Sırf İtalya’da değil dünya çapında modanın başşehri olarak bilinen Milano, bilhassa alışveriş tutkunlarının uğrak kentlerinden. Birebir vakitte pek çok katedral, meydan, park ve bahçenin bulunduğu Milano, İtalya seyahat rehberi içerisinde kesinlikle bulunması gereken bir kent.

Pompeii kalıntılarının sergilendiği arkeoloji müzesine sahip Napoli, otantik atmosferiyle Sicilya ve mozaik sanatının merkezi Ravenna, ülkenin keşfedilmesi gereken kentlerinden.

Dünyaca ünlü eğik kuleye mesken sahipliği yapan Pisa, Akdeniz görüntüleriyle huzur veren Cinque Terre, gondol tiplerinin vazgeçilmezi Venedik, Orta Çağ’dan kalma yapılarıyla Verona, İtalya’da gezilecek yerler ortasında öne çıkıyor.

VARLIKLI MUTFAK

İtalya, sanat, mimari ve kültürel taraftan dünyayı etkileyen ülkelerden biri olmasının yanı sıra bilhassa kendine has mutfağıyla da isminden kelam ettiriyor.

Pizza ve makarna denildiğinde akla birinci gelen ülke olan İtalya’da tadına bakılması gereken pek çok özel lezzet bulunuyor. Çoklukla az gereç kullanılarak yapılan İtalyan yemeklerinde başrolleri zeytinyağı, kuzu eti ve sebzeler üstleniyor. Parmesan, mozzarella, ricotta ve burrata ile süslenen yemekler, gerçek manada lezzet şölenine dönüşüyor.

Yemeklerin yanında yüklü olarak şarap tüketilen İtalya, deniz eserleri konusunda da dünyanın usta mutfaklarından birine sahip. İtalya seyahatleri sırasında kesinlikle tadına bakılması gereken yemekler ortasında Margarita pizza, Alfredo soslu Fettucine makarna, Bruschetta ve Ricotta peynirli Ravioli bulunuyor.

EĞLENCELİ GECE HAYATI

Otantik atmosferi, lezzetli mutfağı ve görkemli tarihi yapıları ile ünlü İtalya, gece hayatı bakımından da ziyaretçilerine cömert davranıyor. Bilhassa Roma, gezilecek yerler açısından İtalya’nın kıymetli bir kenti olmasının yanı sıra cümbüş hayatının da ülkedeki merkezi pozisyonunda.

Gece kulüplerinin sabahın birinci ışıklarına dek hizmet verdiği Roma’da neredeyse her müzik stiline hitap eden barlar bulunuyor. Misano, Rimini ve Riccione üzere kıyıya yakın kentler, yaz aylarında düzenlenen plaj partileri ile ünlü. Ekseriyetle saat 22.00 itibariyle konuklarını ağırlamaya başlayan gece kulüpleri dışında İtalya’da pek çok şarap konutu hizmet veriyor. İtalya’da eğlenceli bir gece geçirilebilecek yer teklifleri ortasında Riservato Beach Bar, Castello di Albola, Agua, Bobino Club ve Magic Fly bulunuyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.