İsveç genel seçimlerde oy verme süreci başladı

İsveç’te genel seçimler başladı. Ülkede oy verme süreci lokal saatle 20.00’de sona erecek ve oy sayımı başlayacak. Birinci sonuçların da 20.00’dan sonra gelmesi bekleniyor. İsveç medyası, seçim günü öncesi yapılan anketler nazaran başkanlığını mevcut Başbakan Andersson’ın yaptığı Toplumsal Demokrat Çalışanlar Partisi’nin seçimin favorisi olduğunu yazdı.

GÖÇMEN TERSLİĞİ TELAFFUZLARI ÖNE ÇIKTI

İsveç’te İsveç Demokratlar Partisi (SD), göçmen tersliği telaffuzlarıyla oyunu artırdı. Merkez Partisi başkanı Annie Lööf, SD’nin oyunu artırması nedeniyle Toplumsal Demokrat Emekçiler Partisi ile koalisyona sıcak baktığını duyurdu.

TÜRK ASILLI SİYASETÇİ DE YARIŞIYOR

Konya’nın Kulu ilçesinde 1982’de doğan Mikail Yüksel, 2001 yılında İsveç’e göç etti ve 2019 yılında Nüans Partisi’ni (Partiet Nyans) kurdu. Yüksel, bugün yapılan seçimlerde oy bekliyor. Yüksel geçen yıl Demirören Haber Ajansı’na (DHA) yaptığı açıklamada, Kulu ilçesinde yaptığı seçim çalışmalarına ait bilgiler paylaşmıştı. 23 bin oy ile İsveç Meclisi’ne girebileceklerini kaydeden Yüksel, ülkede 100 binin üzerinde Türk’ün yaşadığını ve bunların büyük bir kısmının Kulu ilçesinden olduğunu belirtmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.