İspanya’da yanardağ paniği

Patlamaya, öfkesini kusmaya devam ediyor. La Palma adasındaki yanardağ hareketi sürüyor. İspanya’nın güneybatısındaki kanarya adaları grubundan La Palma Adası’nda 19 Eylül’den bu yana aktif olan Cumbre Vıeja yanardağındaki patlamalar şiddetini artırdı.

Dağın yamacındaki lav akıntısı, drone kamerasıyla kaydedildi. Kızgın lavların köylere ilerlediği görüldü. Çıkan gaz ve dumanın 4 bin 500 metre yüksekliğe ulaştığı kaydedildi.

Ulusal güvenlik birimi, aktif duruma geçmesinden bu yana en şiddetli patlamaların yaşandığını, yanardağdan çıkan lavların 16 kilometrelik bir alanda 240 hektarlık alanı yok ettiğini açıkladı.

Kül ve dumandan dolayı La Palma ve La Gomera adalarındaki ticari uçuşlar tedbir amacıyla durduruldu,, 47 uçuş iptal edildi.  Hristiyan dünyasının lideri papa da volkanik hareketten etkilenenler için konuşma yaptı. Dua etti.

İspanya’da 50 yılın ardından faaliyete geçen yanardağın lav püskürtmesi sonucu 7 bin kişi tahliye edildi. Bölgede son 1 hafta içinde bin 130 sarsıntı kaydedildi. Volkanik aktivitenin 24 ila 84 gün sürebileceği tahmin ediliyor.

 

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.