İspanya Başbakanı Sanchez’den tasarruf önerisi: Kravat takmayın

Rusya-Ukrayna savaşı beraberinde besin ve güç krizini getirdi. Türkiye’nin uğraşları ile besin krizi çözülürken Avrupa güç konusunda çıkmaza girdi. AB ve ABD yaptırımlarına karşı Avrupa’ya yapılan güç ithalatında ruble ile ödeme kaidesi koşan Rusya tek tek vanaları kapatmaya başladı. Kış için acil tasarruf planları devreye alan AB ülkelerinde kelam konusu gündem özelinde tam bir kaos yaşanıyor. AB içinde doğalgaz kullanımında yüzde 15 azaltma kararı alınırken Macaristan ve Yunanistan üzere ülkeler bu duruma karşı çıktı. Husus hakkında en farklı davet ise İspanya’dan geldi.

Klima kullanmamak için kravat takmayın

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, basın mensupları ile bir ortaya geldiği toplantıda klima kullanımının arttığına işaret ederek, bakanlara ve kamu çalışanlara kravat takmamaları davetinde bulundu.

Kendisi de toplantıya kravatsız katılan Sanchez, “Kravat takmadığımı görmenizi isterim. Bu, hepimizin güç açışından tasarruf yapabileceği manasına geliyor” diye konuştu.

Avrupa’da bir başka kriz: Çok sıcaklar

Diğer yandan Avrupa’yı kavuran çok sıcaklar soğutma gücünde büyük harcamalara neden oluyor.

İspanya’da son iki haftada çok sıcaklar nedeniyle 500’den fazla kişi hayatını kaybederken klima kullanımı da rekor düzeylere ulaştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.